Sieci szpitali: samorządy mają zastrzeżenia do projektu

Samorządy obawiają się, że utworzenie tak zwanej sieci szpitali negatywnie odbije się na finansowaniu tych placówek w powiatach. Zastrzeżenia wobec rządowego projektu na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przedstawiał jej sekretarz Andrzej Porawski, który jest także szefem Biura Związku Miast Polskich.

2017-02-22, 13:31

Sieci szpitali: samorządy mają zastrzeżenia do projektu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Samorządy mają zastrzeżenia do projektu sieci szpitali - relacja Michała Fedusio (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem, mogą się pojawić trudności z finansowaniem szpitali powiatowych, szczególnie, gdy w danym powiecie jest kilka takich placówek.

- Szpital poza siecią będzie musiał ubiegać się w konkursach o niewielką kwotę środków, które na ten cel zostaną. Już teraz widzimy tendencje, że dwa szpitale z jednego powiatu łączą się w jeden. To czysto organizacyjny zabieg, a chodzi rzecz jasna o pieniądze i liczne obawy o przyszłość placówki - wyjaśnia Andrzej Porawski. Zastrzeżenia wobec projektu dotyczą też dalszej możliwości rozwoju szpitali, które nie będą włączone do sieci.

Jakie szpitale znajdą się w sieci?

Projekt ustawy o sieci szpitali we wtorek przyjął rząd. Przewiduje on, że w sieci znajdą się szpitale, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy. Placówki te będą prowadzić nocną i świąteczną pomoc lekarską, a pacjenci po wypisaniu ze szpitala zostaną objęci kompleksową opieką i rehabilitacją.

Szpitale, które znają się w sieci będą miały zagwarantowane przez 4 lata ryczałtowe finansowanie. Ustawa ma wejść w życie od 1 października, a nie jak wcześniej planowano- od 1 lipca.

REKLAMA

IAR, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej