Historia odzyskania obrazu Anny Bilińskiej "Murzynka"
Obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowicz "Murzynka" po burzliwej historii został odzyskany. O jego losach od II wojny światowej aż po dzień jego wypłynięcia na aukcji w Niemczech mówiła w audycji Magdaleny Ogórek "Utracone, odzyskane" Renata Higersberger, kustosz Galerii Malarstwo Polskiego Muzeum Narodowego.
2017-02-25, 11:20
Posłuchaj
W marcu 2012 roku, po blisko 70 latach, skradziony w czasie II wojny światowej obraz Anny Bilińskiej-Bohdanowicz "Murzynka" powrócił do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Dzieło namalowano w 1884 roku. Do 1933 roku "Murzynka" znajdowała się w zbiorach zasłużonego warszawskiego kolekcjonera Dominika Witke-Jeżewskiego. W sierpniu 1933 roku obraz został przekazany w depozyt Muzeum Narodowemu w Warszawie, a następnie został wykupiony przez MNW w czerwcu 1939 roku. W czasie II wojny światowej obraz skradziono. Sprzedany w latach 50. na aukcji w monachijskim antykwariacie, trafił do prywatnej kolekcji na terenie południowych Niemiec. W 2011 roku pojawił się w domu aukcyjnym Villa Grisebach w Berlinie.
Rok 2012 obfitował w odzyskiwaniu dzieł sztuki utraconych w czasie II wojny światowej przez Polskę. Nie była to jednak droga prosta, szczególnie jeśli chodzi o dzieła odzyskiwane z Niemiec. To za sprawą konieczności wypłacania rekompensat oraz obowiązującego w Niemczech prawa 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy.
– Obrazy, które pojawiają się na rynku niemieckim, wracają do nas niestety tą drogą, że musimy organizować rekompensaty i udowadniać prawo do tych obrazów. Dzieła, które wypływają w Ameryce zazwyczaj trafiają do nas na zasadzie zwrotu – powiedziała Renata Higersberger.
REKLAMA
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadziła Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24/dds
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 25.02.2017
Godzina emisji: 13:15
REKLAMA