Na europejskich giełdach wzrosty

Giełdy w zachodniej Europie póki co w optymistycznych nastrojach. Za kilkanaście godzin rozpocznie się przemówienie prezydenta USA przed Kongresem.

2017-02-28, 09:57

Na europejskich giełdach wzrosty
Giełdowe indeksy w górę. Foto: XanderSt/Shutterstock.com

Na 3.00 w środę nad ranem czasu polskiego planowane jest wystąpienie Donalda Trumpa, który wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu.

Uczestnicy rynku liczą, iż prezydent USA przedstawi swoje priorytety, w tym plany fiskalne i gospodarcze.

W poniedziałek po południu Donald Trump poinformował, że "zamierzamy wydawać dużo na infrastrukturę". Jednocześnie zaznaczył, że nie może przedstawić planów fiskalnych, dopóki nie wyliczy kosztów reform w sektorze opieki zdrowotnej.

- Na rynkach pozostaje pytanie, czy Trump wykorzysta dzisiejszą noc i jednak to przedstawi - mówi Stephen Innes, starszy trader walutowy w Asia Pacific w Oanta Corp.

Na razie więc na rynkach czas wyczekiwania na przemówienie prezydenta USA.

Inwestorzy czekają na wystąpienie prezes Fed

Inwestorzy czekają też z niecierpliwością na piątkowe wystąpienie Janet Yellen, prezes Fed, które będzie ostatnim przed zaplanowanym na 14-15 marca posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

W poniedziałek Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas, powtórzył, że podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych powinna nastąpić raczej wcześniej niż później. Dodał, że normalizację polityki pieniężnej należy przeprowadzać stopniowo i cierpliwie.

Kaplan wyraził opinię, że na amerykańskim rynku pracy widać jeszcze niewielkie oznaki zastoju, co niekoniecznie musi odzwierciedlać stopa bezrobocia na poziomie 4,8 proc.

Obecnie szanse podwyżki stóp procentowych w USA w marcu oceniane są na 48 proc. wobec 40 proc. w piątek.

Wskaźniki makro z gospodarki Japonii i Francji

Tymczasem inwestorzy poznali już we wtorek wskaźniki makro z gospodarki Japonii i Francji.

Produkcja przemysłowa w Japonii w styczniu nieoczekiwanie spadła o 0,8 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu we wstępnym wyliczeniu. To pierwszy spadek produkcji mdm od 6 miesięcy. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc., po zwyżce w XII o 0,7 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 3,2 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wzrostu o 4,3 proc., po wzroście w XII o 3,2 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii w styczniu wzrosła zaś o 0,5 proc., podczas gdy poprzednio spadła o 1,6 proc., po korekcie z -1,7 proc. - poinformował resort gospodarki. Analitycy spodziewali się mdm wzrostu o 0,3 proc.

Rdr sprzedaż wzrosła o 1,0 proc., po wzroście poprzednio o 0,7 proc., po korekcie z +0,6 proc. - podał resort. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż detaliczna wzrośnie o 1,0 proc.

We Francji Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 0,4 proc. w IV kwartale 2016 r. kdk, podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,2 proc. - poinformował z kolei urząd statystyczny Insee w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 0,4 proc.

W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w IV kwartale o 1,2 proc., po wzroście w III kwartale o 1,0 proc. - podał Insee. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w IV kw. o 1,1 proc.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej