PKP ma problem z gruntami
Jak informuje „Rzeczpospolita”, nawet 90 procent gruntów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa, może przejść w ręce samorządów. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowali goście Pulsu Gospodarki: Marek Dietl z Instytutu Sobieskiego, Michał Kanownik z ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, Marta Petka-Zagajewska z PKO BP.
2017-03-01, 11:42
Posłuchaj
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wszystkie grunty, co do których PKP nie miała udokumentowanego posiadania na dzień 27 maja 1990 roku, przechodzą na mocy prawa na własność samorządów.
Oznacza to, że właścicielami większości terenów, na których są dworce, a także m.in. tory, mogą zostać gminy. To sprawia, że zagrożony jest Krajowy Program Kolejowy, bowiem do otrzymania unijnych dotacji konieczne jest posiadanie gruntów, na których realizowana jest inwestycja.
– To szok, że doszło do takiej sytuacji – mówił w Polskim Radiu 24 Marek Dietl, który podkreślał przy tym, że jest zbyt szybko, by komentować szeroko całą sprawę. – Orzeczenie NSA pokazuje nasze niedbalstwo. Ktoś kilkanaście lat temu nie zadbał o uregulowanie własności gruntów kolejowych – wskazywał z kolei Michał Kanownik. – Potrzebne jest szybkie działanie, dotyczące regulacji tej kwestii. Każde opóźnienie w realizacji programu grozi bowiem utratą unijnych dotacji. To byłby duży cios dla gospodarki – pointowała Marta Petka-Zagajewska.
Więcej tematów i komentarzy w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem Pulsu Gospodarki był Błażej Prośniewski.
Polskie Radio 24/mp
Puls Gospodarki w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
REKLAMA
Data emisji: 01.03.17
Godzina emisji: 10.15
Polecane
REKLAMA