Czy słowo ma jakieś granice?

Papier przyjmie wszystko, a jakie są granice wolności słowa w mediach i sztuce? Gośćmi audycji Szukając dziury w całym byli: Marcin Celiński – Liberte!, Wiktor Świetlik – Centrum Monitoringu Prasy i Bogumił Łoziński - Gość Niedzielny.

2017-02-28, 23:00

Czy słowo ma jakieś granice?
Protest przed Teatrem Powszechnym w Warszawie, w którym wystawiany jest spektakl "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia, fot. Jacek Domiński/REPORTER/EASTNEWS

Posłuchaj

28.02.17 Marcin Celiński: wolność słowa, nie oznacza braku odpowiedzialności za swoje wypowiedzi.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Marcina Celińskiego, tak jak w klasycznej definicji wolności, słowo też podlega różnym ograniczeniom. - Inna jest wolność urzędnika państwowego, nauczyciela i artysty. W sztuce te granice są szersze i nie mają jednego wymiaru – tłumaczył gość audycji.wolnośćcenzuraym stwierdzeniem zgodził się Wiktor Świetlik, dodając jednak, że trudno jest przez to określić barierę – Będąc w radiu używamy innego języka niż w barze. Dokonujemy takiego samoograniczania, ale w ramach pewnego kodu, który jest nam narzucony, ale zaakceptowany przez społeczeństwo.

Jak dodał dziennikarz, to samo dotyczy obszaru sztuki, jak w przypadku przedstawienia „Klątwa”. - Czego innego oczekujemy, kiedy mecenat nad danym wydarzeniem obejmuje państwo, a czego innego w prywatnej sytuacji – powiedział gość audycji.

Bogumił Łoziński odwołał się zaś do klasycznej triady: prawdy, dobra i piękna. - Wyrażając swoje poglądy, warto zachować te trzy elementy. Prawda i dobro powinny być ograniczeniami we wszystkich wyrazach – powiedział dziennikarz.

Gospodarzem audycji była Łukasz Warzecha

REKLAMA

Polskie Radio 24/kawa

Szukając Dziury w Całym - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 28.02.17

REKLAMA

Godzina emisji: 22.15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej