Rozproszone bazy danych - przyszłość wymiany informacji

Uczelnia Łazarskiego jest drugim ośrodkiem akademickim w Europie, po University College London, w którym będą prowadzone badania nad rozwojem i możliwościami implementacji technologii rozproszonych baz danych Blockchain. Inicjatorem i pomysłodawcą powstania Centrum Technologii Blockchain w Polsce jest prof. Krzysztof Piech. W audycji Czas na Naukę mówił o szczegółach tego przedsięwzięcia.

2017-03-02, 12:46

Rozproszone bazy danych - przyszłość wymiany informacji
Uczelnia Łazarskiego jest drugim ośrodkiem akademickim w Europie, po University College London, w którym będą prowadzone badania nad rozwojem i możliwościami implementacji technologii rozproszonych baz danych Blockchain.Foto: EAST NEWS/ STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Posłuchaj

02.03.2017 Prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego o technologii Blockchain.
+
Dodaj do playlisty

Gość tłumaczył, że kilka lat temu ktoś wymyślił technologię zakładającą, że coś, co jest rozproszone może być wiarygodne. – Możemy wymieniać się informacjami, które są miedzy rozproszonymi osobami i bazami danych. To dzięki mocnej kryptografii jest już możliwe i bezpieczne. To coś, czego internetowi brakowało przez dziesiątki lat – mówił.

Wskazywał, że w przypadku Blokchain chodzi jednak o coś więcej – możliwość wymieniania się wartościowymi informacjami tak, by nie było ryzyka kradzieży intelektualnej, czy plików. – Stosując nowoczesne technologie da się dokument tak zabezpieczyć, by jego podrobienie nie było możliwe. Całe państwa próbują przejść na tę technologię, by ich rejestry publiczne były zabezpieczone – wskazywał.

Krzysztof Piech zaznaczył, że Centrum to jednostka interdyscyplinarna. – Będziemy patrzeć na to, w jaki sposób można wprowadzić tę nową technologię, czy stoją jakieś przeszkody prawne. Będziemy zwracać również uwagę na opłacalność ekonomiczną, plus kwestie techniczne, skierowane w kierunku cyberbezpieczeństwa – wyjaśniał.

Ośrodek będzie m.in. prowadził badania nad kwestią uwiarygodniania tworzenia dokumentów publicznych na każdym ich etapie. – Wówczas mamy pewność, kiedy powstają, gdzie i kto dokonywał modyfikacji – mówił. Innym projektem będą inteligentne umowy, które wykonają się automatycznie, niezależnie od woli dwóch stron. Zdaniem profesora, może to obniżyć koszty funkcjonowania dużych firm, a nawet świata.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Artur Wolski.

Polskie Radio 24/ip

Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________

Data emisji: 02.03.2017

Godzina emisji: 11:45


 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej