Europa wielu prędkości? "UE to peleton, który dzieli się na grupy"
Kanclerz Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i premierzy Hiszpanii i Włoch Marian Rajoy i Paolo Gentiloni poparli na spotkaniu w Wersalu Unię dwóch prędkości. W królewskiej siedzibie pod Paryżem przywódcy cztrech państw przygotowywali stanowisko przed zbliżającym się unijnym szczytem. O wizjach przyszłości Unii rozmawiali w audycji Światowa Szachownica Piotr Bodyl-Szymala (Wyższa Szkoła Bankowa) i Piotr Buras (Europejska Rada Spraw Zagranicznych).
2017-03-08, 21:59
Posłuchaj
Zdaniem Piotra Burasa, to, co się dzieje, jest zmianą jakościową, jeśli chodzi o Unię wielu prędkości. Tłumaczył, że w przeszłości zróżnicowana integracja była traktowana jako pewien wyjątek. Uważano, że to problem, natomiast przesłanie z Wersalu pokazuje, że zaczyna dominować odwrotne myślenie. – Panuje przekonanie, że tylko zróżnicowanie integracji jest rozwiązaniem problemu. To zmierza do uformowania się w jakiejś przyszłości trzonu integracji. Będzie pewna grupa krajów, która będzie uczestniczyć we wszystkich projektach, a reszta tylko w wybranych – wyjaśniał.
Piotr Bodyl-Szymala wskazywał, że mówienie o różnych prędkościach sugeruje, jakoby UE była obecnie "wycieczką szkolną, w której wszyscy trzymają się za ręce". – To opowieść o świecie którego już nie ma. Przez Schengen, strefę euro, unie celne. Unia to peleton, ma to do siebie, że czasami dzieli się na różne grupy – zaznaczył.
Gość pozytywnie ocenił jednak komunikat, że będą otwarte drzwi dla każdego, kto w którymś momencie zechce dołączyć do grupy integracji w danym obszarze.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/ip
Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 08.03.2017
Godzina emisji: 21:33
Polecane
REKLAMA