Debata Poranka: Kontrowersje wokół wyboru szefa RE
Donald Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej na drugą, dwuipółletnią kadencję. Tak zadecydowali przywódcy 27 państw, przeciwko była tylko Warszawa. W Debacie Poranka sprawę komentowali Zbigniew Parafianowicz z „Dziennika Gazety Prawnej”, Piotr Falkowski z „Naszego Dziennika” i dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2017-03-10, 10:35
Posłuchaj
Jak oceniał na naszej antenie Piotr Falkowski, wybór Donalda Tuska nie był zgodny ze zwyczajami panującymi dotychczas w Unii Europejskiej. – Kwestie personalne w UE miały być kompromisem. Tymczasem, w przypadku wyboru Tuska zabrakło porozumienia. Wszyscy chyba zdają sobie sprawę z tego, że nie do końca w porządku jest sytuacja, w której szef RE nie ma poparcia swojego państwa – mówił publicysta „Naszego Dziennika”.
Z kolei Zbigniew Parafianowicz zauważył, że polski rząd, nie przyjmując ustaleń szczytu w Brukseli, nie może zablokować nominacji Donalda Tuska. – Do tego trzeba było zdobyć mniejszość blokującą, czyli poparcie państw, które reprezentują najmniej 35 procent ludności UE. Niepodpisanie konkluzji nic nie daje polskiemu rządowi – wskazywał gość PR24. Premier Beata Szydło zapowiedziała w czwartek w Brukseli, że nie poprze wniosków końcowych szczytu UE, na którym – przy sprzeciwie Polski – ponownie wybrano Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.
Zdaniem dra Bartosza Rydlińskiego, wybór Donalda Tuska na kolejną kadencję jest niekorzystny nie tylko dla Polski, ale także całej UE. – Tusk przez ostatnie lata wykazywał się na swoim stanowisku brakiem wizji i dość antydemokratycznym podejściem do niektórych państw, nie tylko do Polski – mówił ekspert, zaznaczając przy tym, że samo głosowanie ws. kandydatury Tuska było porażką Warszawy.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem Debaty Poranka był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/mp
Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
__________________
REKLAMA
Data emisji: 10.03.17
Godzina emisji: 9.18
Polecane
REKLAMA