Patriotyzm wczoraj i dziś

Patriotyzm. Choć pojęcie jest jedno, w różnych czasach przybiera różne formy. Co definiuje patriotyzm w czasie pokoju, a czym jest on w momencie walki? O tym w audycji Wszystko jest Historią mówił dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

2017-03-11, 14:55

Patriotyzm wczoraj i dziś
Patriotyczne środowiska kibcowskie mają swój własny sposób manifestowania przywiązania do polskich wartości. N/z Odpalenie rac podczas pogrzebu płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". . Foto: PR24/MR

Posłuchaj

11.03.17 Wszystko jest Historią: Patriotyzm wczoraj i dziś
+
Dodaj do playlisty

Wspominani niedawno bojownicy o polską niepodległość – Żołnierze Wyklęci – swoją walkę o niezależną Rzeczpospolitą motywowali patriotyzmem. Dla nich patriotyzm był ofiarą krwi. Dziś, w czasach pokoju, patriotyzm należy definiować jednak inaczej. – Patriotyzm to świadome i odpowiedzialne umiłowanie ojczyzny – wskazywał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, podkreślając przy tym, że na przestrzeni lat, w zależności od położenia państwa, postawa patriotyczna może być różna.

– Jedno na kilka pokoleń ponosi najwyższą ofiarę, ofiarę życia. To jednak jest zjawisko ekstremalne. Gdyby patriotyzm sprowadzał się wyłącznie do poświęcania życia za kraj, ludzie żyjący w czasach pokoju nie mieliby szansy na wykazanie swojej miłości do ojczyzny – zauważył historyk. – Mówi się, że Polacy potrafią umierać za ojczyznę, a nie potrafią dla niej pracować. To pokazuje, że potrafimy zdobywać się na postawy jednoznaczne w godzinach prób, a zdecydowanie trudniej jest nam być patriotami w „normalnym” życiu – pointował dr Tomasz Łabuszewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/mp

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 11.03.17

REKLAMA

Godzina emisji: 13.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej