6. rocznica katastrofy w elektrowni Fukushima. Czy Polska jest gotowa na atom?
Skażona woda, żywność i powietrze, a także ewakuacja 160 tys. osób. Oto jedne ze skutków katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima I. 11 marca obchodzimy 6. rocznicę tego wydarzenia. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa o szansach i zagrożeniach płynących z energii jądrowej oraz o tym, na ile nasz kraj jest gotowy na przyjęcie atomu.
2017-03-11, 18:01
Posłuchaj
11 marca 2011 roku Japonię dotknęło najsilniejsze od 140 lat trzęsienie ziemi. Towarzyszyło mu także niszczycielskie tsunami. W ich wyniku doszło do awarii systemów chłodzenia w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I i znacznej emisji substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa nuklearna od wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku.
– W przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się na Ukrainie, katastrofę w Japonii mogliśmy śledzić niemal na bieżąco. Miejscowość, w której znajduje się elektrownia ma strategiczne znaczenie gospodarcze dla tego azjatyckiego państwa. Mimo to, systemy zabezpieczeń, które zostały zaprojektowane w elektrowni okazały się niewystarczające i nie zapobiegły uderzeniu przyrodniczego kataklizmu. Sądzę, że przy projektowaniu budynku zostały popełnione błędy – powiedział dr Maciej Sokołowski, ekspert ds. energetyki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Katastrofa w Fukushimie odbiła się szerokim echem na całym świecie. Przy tej okazji również w Polsce po raz kolejny powrócono do tematu ewentualnego wykorzystania energii jądrowej i powstania pierwszej w kraju elektrowni atomowej.
– Do tej pory, poza deklaracjami kolejnych ministrów, niewiele zmieniło się w tej kwestii. Owszem, w latach 80-tych trwały już zaawansowane prace przy budowie elektrowni w Żarnowcu, ale w pewnym momencie zostały one wstrzymane. Szkoda, bo Polska potrzebuje dywersyfikacji źródeł energii – dodał dr Maciej Sokołowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
_________________
Data emisji: 11.03.17
Godzina emisji: 17.15
Polecane
REKLAMA