Aktywizacja seniorów wyzwaniem przyszłości
Według raportu NIK bezrobotni Polacy po ukończeniu 50. roku życia nie otrzymują skutecznej pomocy w znalezieniu trwałego zatrudnienia. Dla większości efekty programów aktywizacji zawodowej i łagodzenia skutków bezrobocia, realizowanych przez powiatowe urzędy pracy, są krótkotrwałe i nieskuteczne. O sytuacji seniorów mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Owczarek, ekspert ds. polityki społecznej.
2017-03-16, 13:45
Posłuchaj
Jak wyjaśniał gość, struktura polskiej gospodarki wymaga raczej prostych lub umiarkowanie zaawansowanych kompetencji. W pracy fizycznej większą efektywność osiągają osoby młodsze. – To powody, dla których starsze osoby były wypierane. Ale struktura się zmienia, mamy większy udział usług, to praca wymagająca doświadczenia lub kompetencji. Uwzględniając to kryterium, wiek nie stanowi już tak dużej przeszkody – tłumaczył.
Owczarek wskazywał jednak, że według badań, pracodawcy stereotypowo postrzegają starszych. Decydują się na młodszych, nie widząc pożytku płynącego z doświadczenia. Jak mówił, można sobie wyobrazić programy mentoringowe, w których osoby 50+ szkolą młodszych pracowników. – W dużych firmach, międzynarodowych takie inicjatywy się pojawiają. Takich przedsiębiorstw jest jednak niewiele, dominują mikro i małe, w takiej firmie nie ma szans na politykę zarządzania wiekiem – podkreślił.
Ekspert przypomniał, że polskie społeczeństwo starzeje się w tempie jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. – Proporcje między grupami starszymi a młodszymi na rynku pracy coraz bardziej przechylają się w stronę starszych pracowników. Pracodawcy nie maja już tak wielkiego wyboru, a będzie on jeszcze mniejszy – zaznaczył.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/ip
_________________
Data emisji: 16.03.2017
Godzina emisji: 13:18
REKLAMA
REKLAMA