Podsumowanie Dnia: wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, list do polskich dziennikarzy Ringer Axel Springer

Wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło i list medialnego koncernu Ringier Axel Springer do polskich dziennikarzy – to główne tematy, o których była mowa w Podsumowaniu Dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jolanta Hajdasz, medioznawca, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

2017-03-17, 21:00

Podsumowanie Dnia: wniosek PO o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, list do polskich dziennikarzy Ringer Axel Springer
Materiały ilustracyjne. Foto: PR24/PJ

Posłuchaj

17.03.17 Podsumowanie Dnia – Komentarze. Goście: prof. Rafał Chwedoruk i dr Jolanta Hajdasz
+
Dodaj do playlisty

Platforma Obywatelska zaprezentowała wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem na premiera jest lider PO Grzegorz Schetyna. To pokłosie szczytu unijnego, na którego przywódcy Unii Europejskiej ponownie wybrali Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Przeciwko jego kandydaturze był tylko polski rząd, który na tę funkcję proponował europosła Jacka Saryusza-Wolskiego.

– Największa partia opozycyjna korzysta z przywileju, jakim jest fakt posiadania dużego klubu parlamentarnego, choć to misja, jakby powiedzieli krytycy, daremna i bezsensowna, a zwolennicy, prometejska ma jednak charakter demonstracyjny – podkreślał prof. Rafał Chwedoruk. – Dyskusja o tym, jak jest sprawowane władza w każdym państwie demokratycznym jest pożądana i powinna mieć permanentny charakter, jednak konstrukcja konstruktywnego wotum nieufności przewidziana jest dla sytuacji, w której składający wniosek ma gotową większość. W tej sytuacji to nie ma miejsca – dodał. 

List medialnego koncernu do polskich dziennikarzy

Niemieckie wydawnictwo Ringier Axel Springer napisało list do swoich dziennikarzy w Polsce o tym, jak mają pisać o braku poparcia polskiej władz dla Donalda Tuska. Do tego koncernu medialnego w Polsce należą m.in. dziennik Fakt, tygodnik Newsweek oraz portal Onet.pl.

– Zaskoczyło mnie to, że ten list w ogóle istnieje i wreszcie mamy jakiś dowód w ręce. To, że właścicielem jest jedno państwo, a pracuje na rynek zupełnie innego państwa i wydaje polecenia dziennikarzom jest splotem bardzo niekorzystnych dla Polski zależności i zostało w końcu ujawnione – mówiła dr Jolanta Hajdasz. – Brakowało nam dowodów w ręce dotyczących tego, jak łatwo jest ingerować i sugerować co ma myśleć i mówić na dany temat dziennikarz – podsumowała.

REKLAMA

Audycję prowadził Błażej Torański.

Polskie Radio 24/dds

Podsumowanie Dnia - audycje archiwalne

____________________

REKLAMA

Data emisji: 17.03.2017

Godzina emisji: 20.00


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej