Minister: podtrzymuję zastrzeżenia ws. odwołania wykładów działaczki ruchu pro-life
Wykłady Rebecki Kiessling, organizowane przez Ordo Iuris, miały się odbyć na uczelniach w różnych miejscach Polski. Spotkało się to z protestami części studentów. Wykład odwołano m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim.
2017-03-18, 12:00
W środę wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wyraził zaniepokojenie, że władze kilku polskich uniwersytetów zakazały organizacji w swoich murach wykładów działaczki ruchu pro-life.
W piątek na stronach Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazało się oświadczenie rektorów obu uczelni.
"Przypuszczamy, że pan premier nie znał okoliczności oraz motywów wizyty Rebecki Kiessling w Polsce. Nie została ona zaproszona na nasze uczelnie przez organizacje studenckie i nie miała brać udziału w debatach o charakterze akademickim, podczas których doszłoby do wymiany różnorodnych argumentów" - napisali rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz rektor UW prof. Marcin Pałys.
"Przejaw cenzury i ulegania ideologicznemu dyktatowi"
Jarosław Gowin, zapytany w sobotę w radiu RMF o oświadczenie rektorów powiedział, że "podtrzymuje swoje zastrzeżenia".
Jarosław Gowin Uważam za przejaw cenzury i ulegania ideologicznemu dyktatowi, jeżeli dopuszcza się wykłady czy spotkania o wyraźnie ideologicznym profilu lewicowym, a nie dopuszcza się analogicznych spotkań o profilu odwrotnym
- Z całym szacunkiem dla panów rektorów, ale ich argument, że Kiessling nie była zaproszona przez władze uczelni czy żadne organizacje uczelniane w ogóle mnie nie przekonują, dlatego, że Ordo Iuris, czyli organizacja, która zaprosiła Kiessling jest think tankiem skupiającym młodych profesorów, doktorów, głownie prawników - oświadczył minister.
W ocenie wicepremiera brak zgody na wykład działaczki pro-life to przejaw cenzury. - Uważam za przejaw cenzury i ulegania ideologicznemu dyktatowi, jeżeli dopuszcza się wykłady czy spotkania o wyraźnie ideologicznym profilu lewicowym, a nie dopuszcza się analogicznych spotkań o profilu odwrotnym - podkreślił.
Zdaniem Gowina warunkiem wolności akademickiej jest pluralizm i otwartość na różne stanowiska. - Ja nigdy, jako minister nauki i szkolnictwa wyższego, nie ingerowałem i nie będę ingerował w autonomię uczelni, ale nie mogłem nie wyrazić niepokoju, że ta autonomia wykorzystywana jest do tłumienia wolności słowa - zaznaczył.
***
Na Uniwersytecie Warszawskim spotkanie z Rebeccą Kiessling miało się odbyć 13 marca. Ostatecznie biuro prasowe UW poinformowało, że nie dojdzie do niego, gdyż w zaproponowanej formule "miałoby formę promowania określonego stanowiska światopoglądowego, a nie dyskusji akademickiej".
Uczelnia zaznaczyła, że wydarzenie to będzie się mogło odbyć w późniejszym terminie, jeśli organizatorzy zaproponują zmiany w programie - tak, by spotkanie nie było jednostronne.
Na Uniwersytecie Jagiellońskim spotkanie z Kiessling planowane było na 15 marca. Dzień wcześniej jednak zapadła decyzja, że do spotkania nie dojdzie.
REKLAMA
Jak poinformował rzecznik prasowy UJ Adrian Ochalik, odwołanie dyskusji nie było decyzją władz UJ. Wyjaśnił, że spotkanie zostało odwołane m.in. ze względów formalnych - studenci nie złożyli do władz uczelni wniosku o jego zorganizowanie w Collegium Novum UJ.
- Są inne procedury w organizacji spotkań w Collegium Novum, gdzie miało być spotkanie, a inne na wydziałach. (...) Było już za mało czasu, aby dopełnić wszelkich formalności - wytłumaczył rzecznik.
kk
REKLAMA