Krajowy Fundusz Szkoleniowy: jest 200 mln zł dla firm na dokształcanie pracowników
W tym roku aż 200 milionów złotych mogą otrzymać właściciele firm na dokształcanie swoich pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
2017-03-18, 20:47
Posłuchaj
Pieniądze z Funduszu mają być przeznaczone na dofinansowanie kształcenia pracowników.
Szkolenia mają zapobiec zwolnieniom
─ Chodzi o dostosowanie umiejętności pracowników do aktualnych wymogów rynkowych - tłumaczy Grzegorz Tokarski, ekspert rynku pracy Pracodawców RP.
─ Dokształcanie ma sprawić, aby pracownicy byli przydatni w firmach i nie dochodziło do ich zwolnień, gdy ich kompetencje są zdazaktualizowane, mówi gość radiowej Jedynki.
160 mln zł na doszkalanie w deficytowych zawodach
W tym roku większość pieniędzy, bo 160 milionów złotych, została przeznaczona na szkolenia osób, które wykonują zawody deficytowe.
REKLAMA
─ Wsparcie dotyczy więc sektora przetwórstwa przemysłowego, gospodarki magazynowej, transportu, opieki społecznej i pomocy społecznej, wymienia gość Polskiego Radia.
Dotacja zależy od wielkości firmy
A kwota dotacji zależy od wielkości firmy. Mikro przedsiębiorcy mogą otrzymać 100 proc. kosztów szkolenia - więksi - 80 proc.
─ Ale w obu przypadkach można otrzymać aż 12 tysięcy złotych - to bardzo potrzebne i spore wsparcie mówi Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.
Procedury przyznawania środków są bardzo proste
Jak podkreśla, dzięki temu wsparciu, pracodawca ma realną możliwości zainwestowania w kapitał ludzki
REKLAMA
Zainteresowanie wsparciem już jest bardzo duże ─ Informacji o dofinansowaniu warto szukać w powiatowych urzędach pracy - wyjaśnia Grzegorz Tokarski.
─ Te przyjmują wnioski od pracodawców, w których określają oni potrzeby szkoleniowe pracownika, mówi gość Polskiego Radia.
Jak dodaje, wnioski i procedury przyznawania środków są bardzo proste.
Zainteresowane powinny być przede wszystkim mniejsze firmy
─ Wsparciem zainteresowani będą przede wszystkim ci mniejsi przedsiębiorcy, gdyż właśnie oni mają dosyć ograniczone budżety na szkolenia - dodaje Agnieszka Zielińska.
REKLAMA
I dodaje, że wydaje jej się, że najbardziej będą potrzebne szkolenia narzędziowe, dotyczące konkretnych umiejętności – posługiwania się określonym narzędzie, programem, czy obsługą konkretnej maszyny.
Co ważne w tym roku wprowadzono zmiany, i już nie kolejność zgłoszeń jest decydująca przy przyznawaniu środków na szkolenia.
Pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być przeznaczone także na kursy i studia podyplomowe.
Justyna Golonko, jk
REKLAMA
REKLAMA