PIT z pomocą pracowników urzędów skarbowych rozliczysz w centrum handlowym

2017-03-24, 08:18

PIT z pomocą pracowników urzędów skarbowych rozliczysz w centrum handlowym
W galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie.Foto: RomanR/Shutterstock.com

W piątek i sobotę w galeriach handlowych w całym kraju pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić PIT i wysłać go elektronicznie. Akcja odbędzie się w 93 centrach w 72 miastach w Polsce, mówi w Polskim Radiu 24 Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów.

Posłuchaj

O akcji rozliczania PIT-ów w centrum handlowym mówiła w Polskim Radiu 24: Renata Domasiewicz z Ministerstwa Finansów (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- W godzinach 12 – 20 pracownicy urzędów skarbowych będą wspomagali podatników w wypełnianiu zeznania podatkowego i jego złożeniu za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Ci podatnicy, którzy mają problem, nie mają dostępy do internetu, będą mogli przyjść i skorzystać z pomocy urzędników, żeby takie zeznanie sporządzić i wysłać do urzędu skarbowego – wyjaśnia Renata Domasiewicz.

Należy pamiętać o potrzebnych dokumentach

Eksperci z urzędów skarbowych udzielą szczegółowych informacji na temat rozliczenia podatku dochodowego za ubiegły rok. Wyjaśnią też wątpliwości z tym związane, czy podpowiedzą, z jakich ulg podatkowych i odliczeń będzie można skorzystać. Warto więc wziąć ze sobą potrzebne dokumenty.

- Dokumenty od płatnika, czyli PIT-11, PIT-40A, w zależności od tego, jakiego rodzaju mamy podatnika, i kwotę przychodu z zeznania podatkowego z ubiegłego roku, żeby to zeznanie można było podpisać. Jeżeli podatnicy korzystają z ulg, to powinni mieć dokumenty, ewentualnie spisane informacje, jakiego rodzaju są to ulgi, tak żeby pracownik urzędu skarbowego mógł pomóc wypełnić zeznanie -  tłumaczy rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Papierowe zeznania nie będą przyjmowane

Osoby rozliczające się na miejscu otrzymają także urzędowe potwierdzenie odbioru zeznania (UPO). Co ważne, zeznania podatkowe PIT w formie papierowej nie będą przyjmowane, podkreśla Renata Domasiewicz.

- To są już dokumenty, które zawierają dane wrażliwe, więc nie mogą być przechowywane w centrum handlowym. Także dokumenty papierowe nie będą przyjmowane – zaznacza ekspertka.

Nowa forma rozliczenia

Ale za to, pracownicy urzędów skarbowych pomogą wypełnić i wysłać wniosek PIT-WZ. Przypomnijmy, że od 15 marca br. podatnicy mogą korzystać z nowej formy rozliczenia z urzędem skarbowym, bardzo uproszczonej, bo to właśnie urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które posiada.

- To jest wniosek o sporządzenie zeznania. Ten wniosek również będzie można w te dwa dni złożyć w tych punktach informacyjnych. Podatnik musi posiadać tylko swój numer PESEL, który na pewno zna, imię i nazwisko, jeżeli chce odliczyć koszty uzyskania przychodu w kwotach wynikających z dokumentów potwierdzających ich poniesienie, to musi mieć tę kwotę spisaną, albo ją ze sobą zabrać. W pozostałym zakresie nie potrzebuje żadnych innych dokumentów. Jedynie, jeśli chce odliczyć ulgę na dzieci, to musi podać PESEL lub imię, nazwisko i datę urodzenia. Pozostałe rzeczy posiadamy w administracji i maksymalnie w ciągu pięciu dni roboczych wystawiamy zeznanie podatkowe – mówi Renata Domasiewicz.

Mimo że usługa ta jest dostępna dopiero od kilku dni, złożono już prawie 11 tys. wniosków i wystawiono ponad 8,5 tys. zeznań podatkowych.

Elżbieta Szczerbak, awi

Polecane

Wróć do strony głównej