Program walki ze smogiem: koniec z "kopciuchami", normy dla paliw i pomoc przy termomodernizacji domów

Program walki ze smogiem „Czyste powietrze”, którego założenia przedstawił wicepremier Mateusz Morawiecki, jest w uzgodnieniach i konsultacjach. Program będzie zawierał kilka rozporządzeń, m.in. dotyczących instalowania ekologicznych kotłów, jakości sprzedawanych paliw i wsparcia przy termomodernizacji domów jednorodzinnych.

2017-03-24, 17:20

Program walki ze smogiem: koniec z "kopciuchami", normy dla paliw i pomoc przy termomodernizacji domów
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Srdjan Randjelovic/Shutterstock.com

Posłuchaj

O opracowywaniu kompleksowego programu mającego pomóc w rozwiązaniu problemu smogu w Polsce mówiła w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, rozporządzenie, regulujące kwestie związane z nowoczesnymi kotłami do spalania, jest już w dużej mierze przygotowane.

- Jesteśmy już po procesie legislacyjnym, jesteśmy w trakcie notyfikacji, ponieważ jest to rozporządzenie techniczne, musi być notyfikowane przez wszystkie państwa członkowskie. Zakładamy, że ten proces powinien się skończyć na początku czerwca i rozporządzenie wejdzie w życie w październiku – przewiduje rozmówczyni radiowej Jedynki.

Kotły tylko 5. klasy czystości

Oznacza to, że od października, z 6-miesięcznym vacatio legis dla wyprodukowanych kotłów, nie będzie można wprowadzać do obiegu kotłów innych niż 5. klasy czystości, wyjaśnia Jadwiga Emilewicz.

- To jest pierwsza rzecz, która nam pozwoli wyeliminować z rynku najtańsze produkty, które niszczą nam skutecznie powietrze – dodaje ekspertka.

REKLAMA

Jakość paliw stałych

Kolejne rozporządzenie, które znajdzie się w programie walki o czyste powietrze, dotyczy jakości paliw stałych. Niełatwo będzie je wypracować.

- Ono określa normy dla paliw, którymi można palić w indywidualnych kotłach, normy dla węgla, który można spalać, jego wilgotność oraz obecność, a raczej nieobecność siarki. Ono jest tym największym wyzwaniem, gdzie rzeczywiście mamy w tej chwili dyskusję z Ministerstwem Energii, także z kopalniami. Moje rozmowy indywidualne z kilkoma prezesami spółek wskazują na to, że oni przy przyjęciu takiego rozporządzenia są zainteresowani konfekcjonowaniem tego wysokiej jakości węgla, po to żeby móc sprzedawać taki, który nas rzeczywiście nie będzie truć – mówi Jadwiga Emilewicz.

Wsparcie przy termomodernizacji domów

Przygotowywane jest też rozporządzenie mówiące o wsparciu przy termomodernizacji domów jednorodzinnych.

REKLAMA

- W tej chwili jesteśmy na etapie opracowania dobrego modelu, bo dotychczas takie programy istniały, one były finansowane z budżetów wojewódzkich i zaczęły już być finansowane z budżetów tych województw, które przyjęły swoje uchwały lokalne dotyczące właśnie jakości powietrza. Ale, jak mówią eksperci z Alarmu Smogowego, to są źle szyte programy. One wydają bez sensu środki, nie łącząc np. wymiany źródła ciepła z termomodernizacją. Właściwie nie dywersyfikują tego, komu to wsparcie jest udzielane. My opracowujemy w tej chwili model, w jaki sposób ubóstwo energetyczne liczyć. Po drugie chcemy wykorzystać do tego miejskie ośrodki pomocy społecznej, bo to one mają najbliższy kontakt z tymi, którzy tego wsparcia potrzebują, po to żeby opracować dwukierunkowy sposób wsparcia. Z jednej strony tych najuboższych, którym trzeba pomóc ocieplić dom, wymienić piece, a potem nawet ufundować paliwo, aby w tym piecu palić. No i wreszcie tych drugich, których na to stać i ich trzeba zachęcić, czy to ulgą podatkową oferowaną przez gminy, czy też specjalnym niskooprocentowanym kredytem – tłumaczy Jadwiga Emilewicz.

W rządowym programie walki ze smogiem, który ma być gotowy w czerwcu znajdą się też rozporządzenia dotyczące wdrożenia monitoringu stanu powietrza, a także akcji edukacyjnych.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej