Morawiecki: stawiając na innowacyjne rozwiązania możemy wiele osiągnąć
Stawiając na innowacyjne, supernowoczesne rozwiązania możemy wiele osiągnąć - uważa wicepremier Mateusz Morawiecki. Uczestniczył on w spotkaniu nt. nowej inicjatywy dla młodych polskich firm technologicznych - inkubatora Startberry, który ma ruszyć w lipcu.
2017-03-29, 13:12
Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki uczestniczył w środowym spotkaniu w Ministerstwie Rozwoju z okazji ogłoszenia nowej inicjatywy, mającej na celu wsparcie młodych polskich firm w wejściu na rynek. W lipcu na warszawskiej Pradze ruszy akcelerator Startberry, utworzony przez trzy firmy – EY, Senfino i Microsoft. Młode firmy dostaną tam m.in. wsparcie technologiczne i biznesowe oraz prawne, będą też mogły korzystać z przestrzeni biurowej.
W opinii wicepremiera, dzięki nowemu projektowi będą mogły kiełkować młode, lokalne firmy. - Chciałbym, żeby tworzyły wartość dodaną z międzynarodowymi partnerami - dodał.
Dyrektor generalny firmy Microsoft Satya Nadella zwrócił uwagę, że start-upy ogrywają ważną rolę "w stymulowaniu cyfrowej transformacji w Polsce". - Poprzez to partnerstwo chcemy umożliwić każdemu polskiemu start-upowi dostęp do zasobów, platformy technologicznej i ekspertów technicznych, co pomoże im w budowie cyfrowych kompetencji, ekspansji na nowe rynki i chwytaniu szans biznesowych – podkreślił.
Wsparcie technologiczne i biznesowe
Dzięki ogłoszonej w środę inicjatywie, rozwijające się firmy technologiczne będą mogły korzystać ze wsparcia zarówno technologicznego, jak i biznesowego. Ma to oznaczać dostęp m.in. do najnowszych technologii w chmurze firmy Microsoft, wiedzy technicznej i usług konsultingowych oferowanych przez EY oraz wsparcia Senfino.
Według wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz, inkubator ma zachęcić kreatywne osoby do zakładania firm. - To kolejna szansa dla tych, którzy chcą zakładać działalność gospodarczą. Wiedzą, że pomysł, który mają w głowie ma potencjał globalny, ale potrzebują wsparcia technologicznego, doradczego - powiedziała Emilewicz dziennikarzom po spotkaniu.
Dodała, że inkubator jest szczególnym przykładem modelu biznesowego. "To model, w który organizatorzy nie będą wchodzić kapitałowo; będą organizować przestrzeń, a środki pozyskiwać z zewnątrz, licząc na współpracę z tymi, którzy osiągną globalny sukces" - wyjaśniła wiceminister rozwoju.
Jej zdaniem pomoże to w rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce. - Liczymy, że coraz więcej tych usług, aplikacji będzie wchodziło do przestrzeni publicznej - mówiła Emilewicz. Podkreśliła, że z nowych rozwiązań "w większym stopniu niż obecnie" będzie mogła korzystać m.in. administracja.
Jak deklarują inicjatorzy inkubatora, Startberry ma być miejscem wymiany wiedzy oraz spotkań start-upów, developerów i przedsiębiorców. W ramach programu firmy będą też mogły uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach doradczych w zakresie wykorzystania technologii Microsoft i zyskać, jak zapowiedzieli twórcy projektu, dostęp do „szerszej bazy klientów w Polsce i za granicą”.
Przedstawiciele młodych polskich firm technologicznych będą mogli korzystać z biur zajmujących w sumie 650 m kw. na warszawskiej Pradze. Przestrzeń ma być podzielona na dwie części - jedną przeznaczoną dla start-upów, a drugą - specjalistów udzielających wsparcia firmom.
- Będziemy indywidualnie podchodzić do firm - będziemy chcieli +szyć na miarę+ programy dla nich, by wsparcie, którego im udzielimy było realne - podkreślił obecny na spotkaniu dyrektor ds. operacyjnych Senfino Łukasz Leśniak.
Dyrektor generalny Senfino Tomasz Rutkowski wskazał, że startujące na rynku firmy, mające dobre pomysły i energię, potrzebują wskazania właściwego kierunku. - Dzisiaj to my możemy podzielić się z młodymi firmami sprawdzonymi praktykami, pomagając im wybierać nowe technologie - dodał.
EY zapewni młodym przedsiębiorcom wsparcie prawne oraz doradztwo w zakresie zarządzania finansami i sprzedażą. - Wspieranie młodych, innowacyjnych polskich przedsiębiorstw jest częścią naszego DNA jako firmy. W ramach tego projektu oferujemy wsparcie merytoryczne przedsiębiorcom. Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, będziemy ich wspierać naszymi kontaktami w świecie biznesu, żeby tym pomysłom dodać skrzydeł - poinformował partner zarządzający EY Polska Jacek Kędzior.
Dodał, że ważne jest, by połączyć młode firmy z partnerami, którzy mogą sprawić, że dotrą one do odpowiednich odbiorców w Polsce i zagranicą i będą działać na większą skalę.
- Myślimy o tym, by pokazać polską gospodarkę, polskie start-upy na świecie. Pomóc im wyjść na świat - powiedział Leśniak.
Nabór do inkubatora Startberry rozpoczął się w środę 29 marca.
Senfino – firma specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania, tzw. software house - będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu i zarządzanie nim. W 2011 roku firma startowała w konkursie Microsoft Imagine Cup dla młodych przedsiębiorców. Firma działa w Warszawie oraz w Nowym Jorku i zatrudnia ponad 30 osób.
Microsoft jest dostawcą urządzeń i usług dla konsumentów oraz klientów instytucjonalnych i komercyjnych. W swoich filiach na całym świecie firma zatrudnia blisko 100 tys. specjalistów z różnych dziedzin, w tym około 350 osób w Polsce.
EY to międzynarodowy koncern świadczący usługi doradcze i audytorskie z główną siedzibą w Londynie.
abo
REKLAMA