Aung San Suu Kyi i droga Birmy do demokracji
W Birmie mija rok rządów Narodowej Ligi na Rzecz Demokracji kierowanej przez Aung San Suu Kyi, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Jak wiele udało się zmienić w tym kraju rządzonym latami przez wojskowych dyktatorów? O tym w rozmowie z Bartoszem Kozakiewiczem, zaangażowanym od lat w programy pomocowe dla Birmy.
2017-03-31, 20:00
Posłuchaj
Aung San Suu Kyi podczas przemówienia podsumowującego rok rządów podkreślała, że pięć organizacji prezentujących grupy etniczne i armie etniczne zgodziło się podpisać narodowe zawieszenie broni.
– Bez prawdziwego zawieszenia broni i pokoju na terenie całej Birmy, nie będzie można mówić o rozwoju ekonomicznym, ponieważ duża część kraju będzie działała na innych zasadach – wskazywał Bartosz Kozakiewicz.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, Birma jest ciągle jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. "Ekonomia, mimo bardzo wysokiego wzrostu w przeciągu ostatnich paru lat, nadal jest lata świetlne nawet za Białorusią" – mówił. Zaznaczał, że kraj był i jest dużą nadzieją na to, że w tym regionie możemy patrzeć na transformację demokratyczną, która przynosi korzyści społeczeństwu.
– Wiele zostało złożone na barki Aung San Suu Kyi, która przez lata walczyła o demokrację. Jest jednak pewne rozczarowanie, ponieważ zarządzanie krajem nie okazało się takie proste – mówił Bartosz Kozakiewicz.
REKLAMA
W audycji Świat w Powiększeniu była również mowa o rosnącej sile Narendry Modiego, kontrowersyjnego premiera Indii. Czy ten modernizujący się kraj zmierza jednocześnie w stronę hinduskiego fundamentalizmu i nacjonalizmu? O tym w rozmowie z prof. Adamem Burakowskim z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Całość rozmowy do wysłuchania w nagraniu audycji.
Program prowadził Krzysztof Renik.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 31.03.2017
Godzina emisji: 19:35
REKLAMA