Gramy 90 lat. Kraków w podwójnej roli przy tworzeniu piłkarskiej ligi

Rola Krakowa w rozgrywkach polskiej ligi piłkarskiej była od samego początku szczególna. O znaczeniu tego miasta w tworzeniu systemu rozgrywek w naszym kraju opowiadał w rozmowie z Polskim Radiem prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej - Ryszard Niemiec.

2017-03-31, 22:47

Gramy 90 lat. Kraków w podwójnej roli przy tworzeniu piłkarskiej ligi
Zespół Cracovii z roku 1921. Foto: Wikimedia Commons/Public Domain

Posłuchaj

Tadeusz Kwaśniak rozmawia z Ryszardem Niemcem o udziale Krakowa w powstawaniu polskiej ligi piłkarskiej (Kronika Sportowa-PR1)
+
Dodaj do playlisty

90 lat temu - 3 kwietnia 1927 roku - tego dnia odbyła się pierwsza kolejka Polskiej Ligi Piłki Nożnej. Rozgrywki PLPN zainaugurowało siedmioma meczami. Przyjmuje się, że pierwsze spotkanie w historii rozgrywek rozpoczęło się w Łodzi o godzinie 15.00 przy ulicy Wodnej - Klub Turystów Łódź przegrał z ŁKS-em 0:2 (0:2). Pierwszego ligowego gola w Polsce zdobył Jan Durka w 35. minucie pojedynku.

Powiązany Artykuł

piłka nożna 1200 F.jpg
Ekstraklasa

Olbrzymią rolę w tworzeniu systemu rozgrywek piłkarskich odegrał też Kraków, skąd pochodzą takie drużyny, jak Cracovia, czy Wisła Kraków. Pierwsze odnotowane w prasie Derby Krakowa rozegrano 20 września 1908. Prawdopodobnie grano już wcześniej, lecz daty i wyniki nie zachowały się. 8 maja 1913 na własnym stadionie Cracovia pokonała Wisłę Kraków 2:1, a mecz ten to historyczne pierwsze spotkanie polskich drużyn w oficjalnych rozgrywkach mistrzowskich w ramach struktur FIFA - Mistrzostwach Galicji.

Oba kluby odegrały kluczową rolę przy tworzeniu rozgrywek ligowych. - W drugiej połowie lat 20-tych XX wieku Kraków wystąpił właściwie w podwójnej roli. Mam na myśli Cracovię, której prezesem był wtedy dr Edward Cetnarowski, a jednocześnie był też szefem PZPN. Był on głównym "hamulcowym", a wręcz przeciwnikiem powstania ligi piłkarskiej. Robił to jednak na tyle nieskutecznie, że liga powstała - głównie za sprawą Wisły Kraków, klubów lwowskich, a także warszawskiej Legii, która była ekspozyturą nowych zarządców kraju po zamachu majowym. Środowiska wojskowe miały znaczący wpływ na różne sfery życia publicznego. A więc podsumowując - Wisła parła do powstania ligi, Cracovia robiła wszystko, aby ta liga nie powstała. Opór trwał raptem rok. Pod wpływem faktów dokonanych dr Cetnarowski zrozumiał swój błąd i niemalże "w podskokach" wskoczył wraz z Cracovią do tej ligowej struktury - wspominał Ryszard Niemiec w rozmowie dla "Kroniki Sportowej" w radiowej Jedynce.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

wisła kraków 1200 f.jpg
Urodziny piłkarskiej Ekstraklasy w Polskim Radiu

Ryszard Niemiec to były redaktor naczelny gazet krakowskich: Dziennika Polskiego (1981-1983), Tempa (1983-1994), Gazety Krakowskiej (1994-2004). Obecnie jest prezesem Małopolskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Ryszardem Niemcem, którą przeprowadził Tadeusz Kwaśniak.

Zapraszamy do świętowania 90. urodzin ligi razem z Polskim Radiem i Lotto Ekstraklasą. Na tę okazję dziennikarze Polskiego Radia przygotowali specjalne audycje, które poświęcone będą polskiej ligowej piłce. Zapraszamy do ich słuchania do 3 kwietnia włącznie.

fot. Ekstraklasa S.A. fot. Ekstraklasa S.A.


REKLAMA

man, PR1, PolskieRadio.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej