Premier Beata Szydło o programie 500+: ubóstwo wśród dzieci zmalało o 94 proc.
Głównymi celami programu 500 Plus są likwidacja ubóstwa wśród dzieci oraz wzrost liczny narodzin. Po roku funkcjonowania tego programu wsparcia rodzin, premier Beata Szydło i minister Elżbieta Rafalska przekonywały w Konecku w woj. kujawsko-pomorskim, że udało się zrealizować te założenia.
2017-04-02, 18:42
Posłuchaj
Szefowa rządu powiedziała, że program 500 Plus był ważnym przedwyborczym zobowiązaniem Prawa i Sprawiedliwości i zgodnie z obietnicą, pomimo trudności, został szybko wprowadzony. - Wielkim celem programu było to, żeby w Polsce rodziło się coraz więcej dzieci i to też osiągnęliśmy - powiedziała premier.
Beata Szydło dodała, że dzięki programowi ubóstwo wśród dzieci zmalało o 94 procent. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zwróciła natomiast uwagę, że w ciągu roku zmalała również liczba rodzin korzystających z pomocy społecznej. Elżbieta Rafalska powiedziała, że chce, by w 2017 roku współczynnik dzietności wyniósł 2.1. Gwarantuje on tak zwaną zastępowalność pokoleń. Z ostatnich danych wynika, że współczynnik ten wynosi 1.29. - Złożyłam poważne deklaracje, że w Polsce w 2017 roku urodzi się co najmniej 400 tysięcy dzieci - powiedziała Elżbieta Rafalska.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że dotychczasowe skutki programu 500 Plus świadczą o tym, że o liczbie narodzin w polskich rodzinach nie decydowały zmiany kulturowe, ale przede wszystkim warunki ekonomiczne.
500+ pomaga polskiemu PKB
W ocenie Marka Kłoczki - wiceprezesa Krajowej Izby Gospodarczej, program ma duży wpływ na wzrost gospodarczy w Polsce. Wytworzył całkiem nowy popyt w nowych grupach społecznych - zaznaczył rozmówca IAR.
Dodał, że to, iż mamy tempo wzrostu PKB jest w granicach 3,5 procent a niektórzy analitycy sądzą, że będzie to jeszcze więcej - wynika ze wzrostu konsumpcji częściowo spowodowanej działaniem 500 Plus.
Świadczenie z programu w wysokości 500 zł przysługuje niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 złotych na osobę lub 1200 złotych w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego, wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko.
Za wprowadzenie i sprawne wdrożenie programu minister Elżbieta Rafalska odebrała nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin. Nagrodę w uznaniu za umiejętne prowadzenie polityki rodzinnej przyznało też minister Rafalskiej jury "Walczący o Rodzinę". Ostatnio przyznano rządowi nagrodę Honorowego Tulipana na Narodowym Kongresie Rodziny.
abo
REKLAMA
REKLAMA