Tusk wypowiada wojnę "biurokratycznej hydrze". Będą prostsze podatki

Masz wrażenie, że zamiast prowadzić firmę, toniesz w papierach, a system podatkowy jest niezrozumiałą zagadką? Premier Donald Tusk przyznał, że to ogromny problem i zapowiedział nową ofensywę w walce z "biurokratyczną hydrą". Celem rządu ma być radykalne uproszczenie przepisów, aby Polska przestała być w czołówce krajów z najbardziej skomplikowanym systemem do prowadzenia biznesu. 

2025-07-25, 15:10

Tusk wypowiada wojnę "biurokratycznej hydrze". Będą prostsze podatki
Premier Donald Tusk. Foto: PAP/Leszek Szymański

Najważniejsze informacje w skrócie: 

  • Premier Donald Tusk chce uproszczenia systemu podatkowego w Polsce
  • Celem rządu ma być też poprawa konkurencyjności gospodarki poprzez zmniejszenie skomplikowania systemu prowadzenia biznesu
  • Szef rządu uznał, że nadregulacja jest "jak hydra" i zobowiązał ministrów do walki z nią 

Deregulacja celem rządu

Premier Donald Tusk w piątek podczas konferencji przed posiedzeniem rządu zapowiedział działania, których celem jest uproszczenie systemu podatkowego i prowadzenia biznesu w Polsce. 

- Jednym z zadań, o których rozmawialiśmy przed posiedzeniem (...) jest uproszczenie systemu podatkowego w Polsce - powiedział szef rządu. Zastrzegł, że wie, iż jest bardzo ambitny zamiar i do tej pory to się nikomu nie udało; zaapelował przy tym, by robić rzeczy niemożliwe.

📜 Czym jest deregulacja i dlaczego jest tak trudna?

Deregulacja to proces upraszczania lub usuwania przepisów prawnych, które krępują działalność gospodarczą i życie obywateli. Celem jest zmniejszenie biurokracji, obniżenie kosztów i pobudzenie innowacyjności. Dlaczego jest to tak trudne? Ponieważ, jak zauważył premier, system ma tendencję do samoczynnego tworzenia nowych regulacji (efekt "hydry"). Ponadto, za każdym, nawet najbardziej absurdalnym przepisem, często stoją konkretne grupy interesu, które na nim korzystają i sprzeciwiają się zmianom.

- Nie zrobimy tego w tydzień, zdaję sobie sprawę, ale chciałbym, żeby Polska była, jeśli chodzi o ten wymiar konkurencyjności gospodarki nie w czubie państw, które mają najbardziej skomplikowany system prowadzenia biznesu, w tym system podatkowy, tylko jeden z najprostszych - na tyle, na ile to jest możliwe - powiedział Donald Tusk.

- Musicie przejąć tę energię, którą dali nam nasi społeczni partnerzy w procesie deregulacji, i sami musicie zacząć pilnować deregulacji u siebie w resortach - zwrócił się Tusk do członków rządu, zaznaczając, że to zadanie dla każdego z ministrów.

Nadmiar przepisów "jak hydra" 

Szef rządu wskazał, że nadregulacja jest "jak hydra". W miejsce zlikwidowanych przepisów natychmiast wyrastają nowe. 

- My się wysilamy, żeby było mniej przepisów, mniej ograniczeń, a później ta machina biurokratyczna wytwarza kolejne nowe przepisy. Każda z pań i panów ministrów ma zadanie przygotowania kolejnych pakietów deregulacyjnych oraz monitorowania tego, co rodzi się w głowach urzędników. To znaczy, żeby w miejsce usuwanych przepisów nie pojawiały się nowe, jeszcze bardziej skomplikowane - podkreślił Donald Tusk.

👤 Miliarder walczy z biurokracją. Kim jest Rafał Brzoska?

Rafał Brzoska, który społecznie kieruje rządowym zespołem ds. deregulacji, to jeden z najsłynniejszych polskich przedsiębiorców i miliarderów. Jest twórcą i prezesem firmy InPost, która zrewolucjonizowała rynek przesyłek dzięki sieci Paczkomatów. Jego wybór na lidera tego zespołu nie był przypadkowy. Jako twórca globalnej firmy, która powstała w Polsce, Brzoska na własnej skórze doświadczył barier biurokratycznych i jest postrzegany jako praktyk, który wie, które przepisy najbardziej utrudniają prowadzenie biznesu.

Kontynuacja deregulacyjnego kursu

Na początku lipca ówczesny szef Stałego Komitetu Rady Ministrów a obecny minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu Maciej Berek poinformował podczas konferencji podsumowującej prace deregulacyjne, że rząd przyjął 125, czyli w sumie 65 proc. postulatów strony społecznej. Projekty były przygotowane przez społeczny zespół pod kierunkiem miliardera i współwłaściciela InPostu Rafała Brzoskę. 

Według informacji, które podał Maciej Berek, do tej pory rząd skierował do Sejmu propozycje zmian w 214 ustawach ujęte w 63 większe pakiety.

✅ Twoja firma ma problem z przepisem? Zobacz, gdzie szukać pomocy

Walka z "hydrą" to nie tylko zadanie dla rządu. Jeśli jako przedsiębiorca zmagasz się z niejasnym lub uciążliwym przepisem, masz prawo szukać wsparcia. Gdzie się zwrócić?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców: To specjalny urząd, którego zadaniem jest ochrona praw mikro, małych i średnich firm w kontaktach z administracją. Może interweniować w Twojej sprawie.

Organizacje branżowe i izby gospodarcze: (np. Konfederacja Lewiatan, BCC, Związek Rzemiosła Polskiego) – zrzeszają przedsiębiorców i często prowadzą działania lobbingowe na rzecz uproszczenia prawa w konkretnych sektorach.



Berek wskazał, że jedna czwarta wszystkich propozycji była adresowanych do Ministra Finansów, ale "duża liczba" również do Ministra Sprawiedliwości, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Rozwoju i Technologii, Ministra Cyfryzacji, Ministra Zdrowia oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Czytaj także: 

Źródło: PAP/Andrzej Mandel

Polecane

Wróć do strony głównej