Minister zdrowia: nie ma mowy o tym, by realizować program cięć cesarskich na żądanie
Jednocześnie Konstanty Radziwiłł podkreślił, że wszędzie tam, gdzie kobieta oczekuje znieczulenia przy porodzie, "powinno ono być jej zapewnione".
2017-04-03, 09:40
Fundacja "Rodzić po Ludzku" podała, że z raportu z monitoringu oddziałów położniczych w Polsce wynika, że w naszym kraju bardzo wysoki jest odsetek cięć cesarskich - 43 proc.
Eksperci wskazali, że powodem wysokiej liczby cesarskich cięć są zarówno decyzje lekarzy, jak i oczekiwania kobiet. Jednym z głównym powodów, dla których kobiety decydują się na cesarskie cięcie jest strach przed bólem porodowym.
Konstanty Radzwiłł Nie ma mowy o tym, by realizować program cięć cesarskich na żądanie
Potwierdzają to dane zawarte w raporcie - w województwach, gdzie jest najmniejszy dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego, odsetek cesarskich cięć jest największy.
"Znieczulenie powinno być zapewnione"
- Nie ma mowy o tym, by realizować program cięć cesarskich na żądanie - powiedział w poniedziałek w TVN24 minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, kobiecie oczekującej znieczulenia przy porodzie "powinno ono być zapewnione".
Konstanty Radzwiłł Wszędzie tam, gdzie kobieta oczekuje znieczulenia przy porodzie, powinno ono być jej zapewnione
- Żyjemy w takich czasach, gdy wiele osób tak do końca chce mieć wszystko pod kontrolą (...) Lepszym rozwiązaniem, tam gdzie mamy do czynienia z fizjologią i wszystko jest dobrze, jest poród naturalny - zarówno dla mamy, jak i dla dziecka - stwierdził szef Ministerstwa Zdrowia w programie "Jeden na jeden".
REKLAMA
Podkreślił zarazem, że wszędzie tam, gdzie kobieta oczekuje znieczulenia przy porodzie, "powinno ono być jej zapewnione".
Minister poinformował także, że zlecił kontrolę przypadku ze Świebodzina, gdy miano odmówić pacjentce cesarskiego cięcia, a po kilkunastogodzinnym porodzie dziecko zmarło. Zapewnił, że "jeśli doszło do nieprawidłowości, winni zostaną ukarani".
x-news.pl, TVN24
"Kolejki zredukują się albo znikną"
Radziwiłł zapewnił też, że niektóre kolejki w szpitalach "bardzo zredukują się lub nawet mogą zniknąć, jak zadziała sieć szpitali" - czyli od października.
REKLAMA
Jak dodał, powinna zostać zredukowana przede wszystkim kolejka do szpitalnych oddziałów ratunkowych, przy których zostaną utworzone przychodnie nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Na mocy nowych przepisów właśnie tam mają być kierowani wszyscy lżej chorzy.
Konstanty Radziwiłł Niektóre kolejki w szpitalach bardzo zredukują się lub nawet mogą zniknąć, jak zadziała sieć szpitali
Zdaniem ministra zdrowia kampania przeciw sieci szpitali jest prowadzona przez tych, którzy mogą na tym stracić, bo wokół służby zdrowia "narosło sporo interesów".
- Nie widzę najmniejszego powodu, aby straszyć ludzi tym, że w związku z wejściem w życie ustawy o sieci szpitali dojdzie do jakiegokolwiek pogorszenia opieki. Jeśli ktoś się może bać, to ci, którzy robią nieuczciwe interesy w służbie zdrowia - zaznaczył.
kk
REKLAMA
REKLAMA