Optymalizacja

Optymalizacja to pojęcie bardzo szerokie i dotyczy całego spektrum zdarzeń gospodarczych. Jest to dążenie do jak najefektywniejszego ustawienia procesów w firmie.

2017-04-10, 13:25

Optymalizacja
Mateusz Stańczyk, partner w dziale doradztwa podatkowego w Crido Taxand. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Na czym polega optymalizacja podatkowa, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Mateusz Stańczyk, partner w dziale doradztwa podatkowego w Crido Taxand (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Z punktu widzenia podatkowego to może oznaczać dążenie do zapłacenia jak najmniejszego podatku. Jeśli odbywa się to w granicach prawa i jedynym celem nie jest unikanie opodatkowania, to jest to dozwolone.

Najprostszym przykładem optymalizacji podatkowej jest wspólne rozliczenie małżonków podatku dochodowego od osób fizycznych.

- Jeśli małżonkowie dochodzą do wniosku, że oddzielnie zapłacą podatek w wysokości 100, przeliczą sobie to tak, jak pozwala ustawa i dojdą do wniosku, że jeżeli będą rozliczać się razem, to zapłacą 70, to jest to klasyczny przykład optymalizacji podatkowej - tłumaczy Mateusz Stańczyk, partner w dziale doradztwa podatkowego w Crido Taxand.

W spółkach, w podatku dochodowym od osób prawnych, jest znacznie szerszy wachlarz takich optymalizacji.

- Przykład pierwszy z brzegu: jeżeli spółka w pierwszym okresie działalności ponosi wysokie koszty, to może np. obniżyć sobie stawki amortyzacyjne, żeby nie pompować straty podatkowej, której później nie będzie mogła wykorzystać. Na to pozwala ustawa i tego rodzaju instrument nie może być postrzegany jako przeprowadzony w celu uniknięcia opodatkowania. Oczywiście są bardziej agresywne formy optymalizacji. Najczęściej pojawiają się jakieś podmioty pośredniczące pomiędzy kontrahentami lub dodatkowe podmioty, które nie mają sensu gospodarczego. Jeżeli jednocześnie powoduje to obniżenie opodatkowania, to może się okazać, że jest to optymalizacja, która jest niedozwolona. Często też wykorzystuje się w niedozwolonej optymalizacji zagraniczne jurysdykcje. Może to mieć postać przenoszenia rezydencji podatnika do innego kraju, ewentualnie wykorzystywania podmiotu z innego kraju, tylko dlatego że w tamtym kraju, np. w raju podatkowym, jest niższa stawka podatkowa. Jeśli nie ma to uzasadnienia biznesowego i rzeczywistego, to jest to niedozwolona optymalizacja - mówi ekspert.

- Można powiedzieć, że z optymalizacją podatkową jest tak, jak z jazdą samochodem. To znaczy, że generalnie jest dozwolona, natomiast są tacy, którzy łamią przepisy, są tacy, którzy przekraczają prędkość, ale tylko dlatego, że tacy podatnicy się zdarzają, nie można powiedzieć, że optymalizacja jest zabroniona. Istnieje orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym NSA, które potwierdza, że jeśli podatnik ma do wyboru kilka ścieżek dozwolonych przez prawo i wybiera tę, która jest dla niego efektywniejsza, to nie jest to zabronione unikanie opodatkowania, bo państwo nie zmusza podatników do wybierania z kilku  wariantów tego, który wiąże się z najwyższym opodatkowaniem - podsumowuje Mateusz Stańczyk.

Karolina Mózgowiec

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej