Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa
W kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego.
2017-04-15, 09:40
Posłuchaj
Wielka Sobota . Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
Dodaj do playlisty
Dla apostołów był to dzień największej próby. Według tradycji, po śmierci Jezusa pouciekali. Jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Matka Boża.
- Po męce, śmierci na krzyżu i złożeniu do grobu dziś wspominamy zstąpienie Jezusa do otchłani - mówi redemptorysta ojciec Marek Krzyżkowski.
- Zrobił to, aby otworzyć bramy i wypuścić wszystkich z niewoli do nieba. Dziś, tak jak i wczoraj, w Kościele katolickim nie odprawia się Mszy świętej. Zabito Jezusa. Został On pochowany w grobie. Wtedy zstąpił do otchłani, aby otworzyć bramy i wypuścić wszystkich z niewoli do nieba - dodaje redemptorysta.
- Tradycją Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty z uczniami w Wieczerniku oraz jajek, które symbolizują nowe życie - mówi ksiądz prałat Andrzej Bokiej. Duchowny wspomina, że jako dziecko tak jak inni chodził z do Kościoła ze święconką. - To przepiękny zwyczaj - podsumowuje.
REKLAMA
Agencja TVN/x-news
W Wielką Sobotę wierni do późnych godzin wieczornych odwiedzają w kościołach symboliczne groby Chrystusa.
Uroczystości Wielkiej Soboty kończą się mszą Wigilii Paschalnej. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja.
Wielka Sobota w kościołach wschodnich
Dziś także grekokatolicy i prawosławni obchodzą Wielką Sobotę. Raz na kilka lat święta w obrządku wschodnim przypadają w tym samym czasie, co w łacińskim.
Podobnie jak w kościołach, w cerkwiach także przygotowywane są groby pańskie. Ich głównym elementem jest płaszczenica, czyli płótno przedstawiające umarłego Chrystusa. Proboszcz greckokatolickiej parafii Zaśnięcia Marii Panny w Warszawie Piotr Kuszko powiedział IAR, że całun jest wystawiany już w Wielki Piątek wieczorem i od tego czasu staje się przedmiotem adoracji.
REKLAMA
Podobnie jest w cerkwi prawosławnej na warszawskiej Pradze. Ksiądz Doroteusz Sawicki powiedział IAR, że w Wielką Sobotę odbywa się także święcenie pokarmów. Z kolei w czasie poprzedzającego je nabożeństwa, duchowni zmieniają szaty z czarnych na białe.
Liczbę grekokatolików i prawosławnych w Polsce szacuje się na kilkaset tysięcy. Obecnie w tych kościołach jest więcej wiernych, przede wszystkim ze względu na imigrantów z Ukrainy.
kh
REKLAMA