O czym przypomina wystrój tegorocznych Grobów Pańskich?

Zwracają uwagę na ludzi cierpiących w konfliktach zbrojnych na całym świecie, ukazują Chrystusa na tle ruchliwej, pełnej reklam ulicy czy metaforycznie przedstawiają łaskę Bożą - tak wyglądają Groby Pańskie w warszawskim kościołach. W Wielką Sobotę czuwają przy nich wierni.

2017-04-15, 13:37

O czym przypomina wystrój tegorocznych Grobów Pańskich?
Grób Pański w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

Warszawiacy tłumnie odwiedzają groby pańskie. Ksenia Maćczak (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tradycja dekorowania Grobów Pańskich i ich nawiedzania rozwinęła się w Polsce w XVI wieku. Kościół podkreśla, że ma ona wymiar religijny, symboliczny i społeczny.

Grób Pański w kościele św. Marcina przy ulicy Piwnej przedstawia m.in. fragmenty obrazów z cierpiącym Jezusem Chrystusem. Dookoła nich umieszczono kilka czarno-białych zdjęć z również cierpiącymi, płaczącymi osobami z różnych stron świata. Przed ilustracjami stanął surowy ołtarz z desek. U jego postawy znalazł się słowa z psalmu: "Wołam do Ciebie z krańców Ziemi".

Grób Pański w kościele św. Marcina przy ulicy Piwnej w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz Grób Pański w kościele św. Marcina przy ulicy Piwnej w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Jedna z sióstr zakonnych powiedziała PAP, że zdjęcia zwracają uwagę na cierpiące osoby z całego świata, z regionów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, takimi jak np. syryjskie Aleppo. Grób Pański, jak powiedziała, symbolizuje, że Chrystus nadal cierpi w ludziach, którzy nie mogą żyć w pokoju.

Natomiast w kościele św. Ducha oo. paulinów przy ul. Długiej Grób Pański został zaprojektowanych przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którzy działają w kościelnej wspólnocie - powiedział PAP o. Dariusz Laskowski.

REKLAMA

Grób to instalacja artystyczna, która przedstawia ciężkie kamienie ułożone w kształt popękanego krzyża. Te kamienie wiszą na sznurkach, które symbolizują łaskę z nieba, i nie pozwalają, by kamienie spadły na dół na ciało Jezusa Chrystusa leżące w grobie - wyjaśnił o. Laskowski. Nad grobem umieszczono słowa: "Wina już nie ciąży".

 Pański w kościele św. Ducha oo. paulinów przy ul. Długiej w Warszawie, fot. PAP/Rafał GuzGrób Pański w kościele św. Ducha oo. paulinów przy ul. Długiej w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

- Wiemy, że Chrystus zmartwychwstanie, pokonał śmierć, wyjdzie stamtąd, dlatego te kamienie są popękane, nie ciążą, nie zabijają. I nas także jako chrześcijan już winy nasze nie zabijają, nie ciążą, bo mamy życie w Chrystusie - powiedział o. Laskowski.

Z kolei Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie przedstawia dużą figurę Chrystusa, u jego stóp znalazły się słynne słowa Ecce homo. Figura Jezusa stoi na tle planszy ukazującej obraz ruchliwej, miejskiej ulicy z tłumem przechodniów i reklamami na tle wysokich budynków.

Jeden z duchownych powiedział PAP, że wygląd grobu symbolizuje obecność Chrystusa w każdym człowieku, podkreślił, że Jezus spotyka się z człowiekiem poprzez innych ludzi. Dzisiaj bardzo często ludzie są zajęci samymi sobą, własnymi sprawami i przez to nie zauważają Chrystusa w drugim człowieku, którego mijają na ulicy - wyjaśnił.

REKLAMA

Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz Grób Pański w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, fot. PAP/Rafał Guz

Zgodnie z polską tradycją Groby Pańskie w kościołach buduje się na Wielki Piątek, w którym to dniu, po liturgii wielkopiątkowej, ciało Chrystusa (umieszczone w monstrancji) zostaje przeniesione do symbolicznego grobu. 

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej