Wielka sztuka renesansu i baroku na ekranach kin
Od 17 kwietnia cykl filmów dokumentalne o sztuce w kinach w całej Polsce. Dokumenty zabiorą nas w podróż do czasów włoskiego renesansu i baroku. Na seanse w ramach akcji zapraszała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Gardzina-Kubała, krytyk muzyczny, przedstawiciel dystrybutora filmów, specjalistka od baletu.
2017-04-17, 12:47
Posłuchaj
W programie cyklu „Wielka sztuka renesansu i baroku” znalazły się takie filmy dokumentalne jak „Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu” „Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb renesansu” oraz „Botticelli. Piekło”.
– To wyjątkowa okazja do tego, żeby nie ruszając się z fotela kinowego odbyć spacer przez historię chrześcijaństwa. To fantastyczna uczta duchowa. Część z seansów będzie wyświetlana w technice 3D. W filmach dokumentalnych o sztuce ta technologia doskonale się sprawdza i rzeczywiście dodaje smaku i specyficznych elementów przy oglądaniu sztuki na wielkim ekranie. Jest to bardzo ciekawe pod względem architektonicznym, artystycznym, historycznym i technicznym – mówiła Katarzyna Gardzina-Kubała.
„Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu” to fascynujący spacer po czterech bazylikach papieskich Rzymu: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore (św. Marii Większej) i św. Pawła za Murami. Monumentalnej bazyliki św. Piotra, która jest jednym z 25 miejsc na świecie najczęściej odwiedzanych przez turystów, nikomu nie trzeba przedstawiać. Żaden z turystów nie ma jednak możliwości zajrzeć tam, gdzie mogły zaglądać kamery realizatorów filmu. W toku narracji pojawią się m.in. cytaty z dzienników francuskiego pisarza Henri’ego Stendhala, który na początku XIX wieku zwiedzał Włochy, a swoje uwagi odnotował m.in. w „Przechadzkach po Rzymie”. Obejrzymy zwykle niedostępne dla zwiedzających miejsca wewnątrz Watykanu: ośmiokątne sale Zakrystii i Skarbca bazyliki, Kaplicę Sykstyńską i Bibliotekę Apostolską Watykanu oraz Salę Ducale (Książęcą) w Pałacu Apostolskim.
„Galeria Uffizi we Florencji: podróż w głąb renesansu” to o wiele więcej niż zwykły film dokumentalny o sztuce: to wielowymiarowa, multisensoryczna podróż do czasów włoskiego renesansu dzięki najpiękniejszym, reprezentatywnym dziełom sztuki tego okresu. Po raz pierwszy w kinach na całym świecie zwiedzić można na ekranie wielki zabytek, jakim jest Florencja.
REKLAMA
„Botticelli. Piekło” to filmowa podróż do podziemia poprzez dziewięć kręgów piekła, aby ujawnić tajemnice dzieła sztuki, które zaintrygowało tak wielu ludzi, w tym Dana Browna, autora powieści „Inferno” i Rona Howarda, reżysera filmu na podstawie tego książkowego bestseleru. Filmowe śledztwo dopełniające tamte dzieła popkultury postanowił przeprowadzić pisarz i reżyser Ralph Loop w takich miejscach, jak Galeria Uffizi we Florencji, Biblioteka Watykańska, Londyn, Berlin i niziny Szkocji. Przez stulecia „Mapa Piekła” (po włosku „inferno”) stworzona przez Sandro Botticellego na podstawie poematu Dantego leżała zamknięta w skarbcu Watykanu.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
Audycję prowadziła Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/dds/mat.pras.
REKLAMA
____________________
Data emisji: 17.04.2017
Godzina emisji: 11.31
Polecane
REKLAMA