Międzynarodowy Kongres o relacji lekarz-pacjent

Jednym z najtrudniejszych zadań dla lekarza jest przekazanie pacjentowi informacji na temat jego choroby, szczególnie tych złych. To ważna umiejętność, bo dobra, partnerska relacja wpływa korzystnie na efekty leczenia. Pacjent jako partner, to idea, która przyświeca organizatorom Międzynarodowego Kongresu Patient Empowerment. O inicjatywie mówili w Polskim Radiu 24 Iga Gierblińska (Instytut Komunikacji Zdrowotnej) i Wojciech Tomczyński (przewodniczący Stowarzyszenia „Sieć Plus”).

2017-04-19, 10:55

Międzynarodowy Kongres o relacji lekarz-pacjent
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

19.04.2017 Pacjent jako partner. Goście: Iga Gierblińska (Instytut Komunikacji Zdrowotnej) i Wojciech Tomczyński (przewodniczący Stowarzyszenia „Sieć Plus”).
+
Dodaj do playlisty

Jak tłumaczyła Iga Gierblińska, ważne jest, by mówić głośno o tym, jak wygląda komunikacja między lekarzami a pacjentami, bo ma to bezpośredni wpływ na jakość terapii. – Partnerstwo wypiera model paternalistyczny, biomedyczny, który skoncentrowany jest tylko na chorobie. W partnerskiej relacji choroba ma też aspekty psychologiczne, społeczne i człowieka traktujemy holistycznie, bierzemy pod uwagę jego emocje – wskazywała.

Wojciech Tomczyński mówił, że lekarze bardzo często nie mają czasu na jakąkolwiek rozmowę, brakuje wymiany zdań. – Trzyma nos w komputerze, zmorą jest też wchodzenie personelu medycznego. To przeszkadza niesamowicie, traci się relację bezpośrednią, dekoncentruje – podkreślał.

Zdaniem Igi Gierblińskiej, problem tkwi w dwóch źródłach: po pierwsze w tym, jak zorganizowany jest system. – Lekarze są obłożeni pracą, mają bardzo dużo roboty papierkowej i cały czas przez to pomijają pacjenta jako człowieka – wyjaśniała. Drugi aspekt, to umiejętność komunikacji, poczucie empatii. – To w ogóle nie jest szkolone u lekarzy, oni nie są na studiach przygotowywani, jak mają postępować z pacjentami – zaznaczyła.

W ocenie gość, ważne jest, by uczyć pacjentów o ich prawach, tego, jak być asertywnym pacjentem i wchodzić w partnerską relację. Według Tomczyńskiego, najważniejsze jest zaufanie. – Jeśli go nie ma, będzie mur niechęci z jednej i drugiej strony. Jest to niesamowicie ważna sprawa, by lekarz patrzył nam w oczy, gdy z nami rozmawia, by pacjent czuł, że on jest dla niego, że przychodzi jak do przyjaciela – podsumował.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip

____________________

REKLAMA

Data emisji: 19.04.2017

Godzina emisji: 10:09

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej