Kryzys uchodźczy w skali globalnej. „Tykającą bombą jest Afryka”

- Mamy dziś do czynienia z 63 milionami osób przesiedlonych, w tym z 21 milionami uchodźców. 70 proc. uchodźców przebywa w krajach sąsiadujących z krajami gdzie toczą się konflikty. To Turcja, Pakistan i mały Liban, w którym co trzecia osoba jest uchodźcą – powiedziała w Polskim Radiu 24 Justyna Frelak z Instytutu Spraw Publicznych. Odniosła się także do narastającego problemu w Afryce.

2017-04-27, 12:00

Kryzys uchodźczy w skali globalnej. „Tykającą bombą jest Afryka”
Oprócz Polski i Węgier, do tej pory żadnego uchodźcy z relokacji nie przyjęła także Austria, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja . Foto: HOLLANDSE HOOGTE/EASTNEWS

Posłuchaj

27.04.17 Justyna Frelak o kryzysie uchodźczym na świecie
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczyła Justyna Frelak, 63 mln to populacja Wielkiej Brytanii. – To osoby, które są przesiedlone w ramach własnego kraju lub osoby, które muszą opuścić swój kraj - wyjaśniła.

Dodała, że jest to trend światowy. - Patrząc na te procesy z punktu widzenia Unii Europejskiej mamy wrażenie, że to Unia jest tą oblężoną twierdzą i że to tu jest kryzys uchodźczy. Ale to tylko wycinek problemu. Uchodźcy przebywający w Unii Europejskiej to 6 proc. tych osób – zaznaczyła.

Frelak dodała, że „tykającą bombą jest Afryka”. – To, co jest najistotniejsze to fakt, że w Afryce do 2025 roku 60 proc. populacji będzie poniżej 25 roku życia. To stwarza groźbę radykalizacji młodych osób, które nie mogą znaleźć pracy, co będzie zmuszać je do mniej lub bardziej bezpiecznych wyjazdów do bogatszych krajów – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

___________________ 

Data emisji: 27.04.17

Godzina emisji: 10:05


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej