Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. "To fundament naszej kultury"
Z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że 16 proc. Polaków czyta codziennie Biblię. Obchodzony dziś w Kościele katolickim pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma zachęcić do samodzielnej lektury następnych.
2017-04-30, 12:30
Posłuchaj
Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, o akcji "Weź i czytaj" (IAR)
Dodaj do playlisty
W ramach akcji "Weź i czytaj" wierni w parafiach otrzymają "Chleb życia", czyli pojedyncze fragmenty "Listu do Galatów" na karteczkach, by mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst w swoim Piśmie Świętym, uważnie przeczytać i rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej.
Jak wskazują organizatorzy, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego ma za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać modlitwę i medytację wiernych na wybraną księgę.
Premier na inauguracji akcji
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego zainaugurowała poranna Msza święta w kaplicy cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego w Krakowie-Łagiewnikach.
W łagiewnickim sanktuarium wybrane teksty z Biblii przeczytali m.in. premier Beata Szydło oraz rodzice prezydenta Andrzeja Dudy, Janina i Jan Dudowie.
REKLAMA
TVP
Z uznaniem o Narodowym Dniu Czytania Pisma Świętego wypowiedział się papież Franciszek.
"Inspiruje do samodzielnej lektury"
- Akcja jest niezwykle ważna, ponieważ inspiruje wiernych do samodzielnej lektury Pisma Świętego - stwierdził arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.
- Pismo Święte to fundament naszej kultury - powiedział ksiądz Krzysztof Siwek, biblista i rektor kościoła akademickiego świętej Anny w Warszawie.
Przypominał, że Biblia ma swoje korzenie w judaizmie i w kulturze greckiej. Chrześcijanie mają jeszcze orędzie Chrystusa, które jest wypełnieniem całego Starego Testamentu.
Wiele osób zastanawia się, jak czytać Biblię. Ksiądz Siwek namawia ich, aby sięgnęli po "Krąg biblijny" Romana Brandstaettera, w którym znajdą odpowiedź na to pytanie. Poeta na pierwszym miejscu wymienia wierność w czytaniu Pisma Świętego.
- Zrozumienie przeczytanego fragmentu czytelnik otrzyma w czasie, który Bóg uzna za najlepszy - wskazał duchowny. Poradził, aby zacząć czytać od Księgi Rodzaju, która jest na początku Biblii.
REKLAMA
***
Inspiracją do zorganizowania Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski.
Organizatorem wydarzenia są Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II, Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Honorowy patronat objął nad nim Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
kk
REKLAMA