1 maja w historii Polaków i Polski

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. O Świecie Pracy mówili w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz dr Wojciech Stanisławski, historyk. Z kolei o relacjach władz PRL z Kościołem opowiadał profesor historii Henryk Paczkowski.

2017-05-01, 11:00

1 maja w historii Polaków i Polski
Pochód pierwszomajowy w Szczecinie, 1978. Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

01.05.2017 Wojciech Stanisławski, Robert Kostro i Henryk Paczkowski o święcie pracy.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Robert Kostro, obchody pierwszego maja różniły się w zależności od sytuacji politycznej.- Warto pamiętać, że to środowiska lewicy niepodległościowej organizowały w Polsce pierwsze obchody Święta Pracy, czyli środowiska związane przede wszystkim z Polską Partią Socjalistyczną. Pierwsze święta pracy były walką o podstawowe prawa pracownicze jak ośmiogodzinny dzień pracy. W latach 80. „Solidarność” zaczęła częściowo przejmować Święto Pracy, jako alternatywa, która określała się prawdziwym świętem robotników – powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski.

Według Wojciecha Stanisławskiego 1 maja to bardzo polskie święto. – Pierwsze wielkie obchody Święta Pracy miały miejsce w 1905 roku, który były w zasadzie czwartym powstaniem. W dwudziestoleciu międzywojennym 1 maja był podważaniem legalności władzy sanacyjnej. Pół wieku 1 maja w PRL to demonstrowanie potęgi władzy i przekazu ideowego. Była to też okazja do sprzeciwu, którą często wykorzystywano od 1968 roku – przypominał gość Polskiego Radia 24.


Wojciech Stanisławski i Robert Kostro/fot.PR24/MS Wojciech Stanisławski i Robert Kostro/fot.PR24/MS

Zdaniem profesora Henryka Paczkowskiego tradycja robotnicza jest obecna w chrześcijaństwie od zawsze, ponieważ św. Józef i wszyscy apostołowie byli robotnikami. - Kościół próbował stworzyć przeciwwagę dla pierwszego maja. Patronem robotników był św. Józef, ale jego dzień nie rozprzestrzenił się w świecie. Problemem dla władzy PRL nie był jednak święty Józef, tylko chrześcijańskie związki zawodowe czy pielgrzymka ludzi pracy. Księża niedopuszczani byli do fabryk, tutaj był główny obszar zwalczania – wskazywał historyk.

W Polskim Radiu 24 Arkadiusz Augustyniak (IAR) relacjonował też dzisiejsze obchody Święta 1 Maja. 

REKLAMA

Uczestnicy demonstracji z okazji Święta Pracy, organizowanej przez OPZZ i SLD Uczestnicy demonstracji z okazji Święta Pracy, organizowanej przez OPZZ i SLD

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Wiesław Molak.

Polskie Radio 24/kk/IAR

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 01.05.2017

Godzina emisji: 10:08


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej