EKG w Katowicach. Prezydent do przedsiębiorców: zależy mi na przewidywalnym, sprzyjającym biznesowi prawie
Tworzenie przewidywalnego, przyjaznego biznesowi prawa, rozwój i promocja młodej innowacyjnej przedsiębiorczości oraz wspieranie ekspansji polskich firm na zagranicznych rynkach, także poza Europą - to część działań, na które w dziedzinie gospodarki stawia prezydent Andrzej Duda.
2017-05-10, 11:53
Posłuchaj
Rozpoczyna się IX Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach - relacja Arkadiusz Augustyniaka (IAR)
Dodaj do playlisty
Prezydent napisał list do uczestników rozpoczętego w środę w Katowicach IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który zgromadził w stolicy Górnego Śląska ok. 8,5 tys. osób – przedstawicieli świata biznesu, polityki i nauki.
Przyjazne prawo
„Zależy mi na tworzeniu w naszym kraju regulacji prawnych sprzyjających biznesowi, a w szczególności na przewidywalności prawa” - napisał Andrzej Duda w liście odczytanym podczas inauguracji kongresu przez doradcę prezydenta Martę Gajęcką.
Andrzej Duda Zależy mi na tworzeniu w naszym kraju regulacji prawnych sprzyjających biznesowi, a w szczególności na przewidywalności prawa.
„Wyrazem takiego podejścia było zainicjowanie przeze mnie i podpisanie nowelizacji Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i tym samym uwzględnienie w procesie legislacyjnym w większym stopniu potrzeb mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw” – wskazał prezydent, deklarując chęć dalszego współdziałania na rzecz rozwoju polskiej gospodarki.
Za jeden z atutów katowickiego kongresu, który jest największym pod względem liczby uczestników wydarzeniem biznesowym w Europie centralnej, prezydent uznał fakt, że daje on „wielostronne spojrzenie” na poruszane kwestie, dokonywane wspólnie przez polityków, przedsiębiorców i ekspertów.
„Ufam, że każdy z tych ważnych problemów będzie przedmiotem wnikliwej uwagi rządu i wyspecjalizowanych instytucji państwowych. Świadectwem całościowego budowania polityki Rzeczypospolitej Polskiej jest przyjęta przez Radę Ministrów Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Będę współpracował w urzeczywistnianiu celów, które są rozstrzygające dla pomyślnej przyszłości Polski i Polaków” – zadeklarował prezydent.
Promocja start-upów
Duda przypomniał, że od początku swojej prezydentury kładzie nacisk m.in. na promocję młodych przedsiębiorców. „Ogromnie zależy mi na rozwoju i promowaniu młodej, innowacyjnej przedsiębiorczości. Ważną rolę w tym względzie odgrywa współorganizowane już od dwóch lat przez Kancelarię Prezydenta RP przedsięwzięcie Startupy w Pałacu oraz Śniadania Startupowe, wspierające innowatorów w ich projektach” – czytamy w liście.
Andrzej Duda – jak zadeklarował – stara się, by dla młodych przedsiębiorców zawsze było miejsce w składzie zagranicznych delegacji prezydenckich. „Podobną propozycję przedłożyłem polskim eksporterom i przedsiębiorcom inwestującym za granicą” – napisał prezydent, wyrażając zadowolenie z rosnącego eksportu polskich firm.
Dobre wyniki eksportu
„Cieszę się że nasz eksport rośnie. To zjawisko pozytywne, tak jak wzrost rozpoznawalności niektórych polskich marek na świecie. Jest jednak nadal wiele do zrobienia w tej kwestii. Blisko 80 proc. polskiego eksportu trafia na bliskie i stabilne rynki europejskie, ale nie powinniśmy rezygnować z ekspansji na inne, także obiecujące, obszary” – wskazał Duda.
REKLAMA
Ponad 130 sesji, ok. 700 prelegentów i 8,5 tys. gości
W tym roku organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego przygotowali ponad 130 sesji, które mają potrwać prawie 12 tysięcy godzin. Weźmie w nich udział około 700 prelegentów. Jak powiedział pomysłodawca i organizator kongresu Wojciech Kuśpik w tym roku w kongresie udział weźmie około 8,5 tysiąca uczestników.
Wśród tematów tegorocznego spotkania są między innymi przemiany polityczne w Unii Europejskiej, gospodarka po Brexicie, czy czwarta rewolucja przemysłowa. Jak twierdzą organizatorzy, nie zabraknie też stałych tematów, takich jak finanse, innowacje, technologie, energetyka i surowce, górnictwo i hutnictwo, zarządzanie, samorządność i polityka regionalna, infrastruktura, rynek zdrowia, transport i logistyka, budownictwo i nieruchomości oraz globalna współpraca gospodarcza.
Wśród zapowiedzianych gości tegorocznego forum są: Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, Vazil Hudák, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Mikuláš Dzurinda, były premier Słowacji, czy Mirek Topolánek, były szef czeskiego rządu.
Wśród przedstawicieli polskiej administracji będą: Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego; Michał Kurtyka, podsekretarz stanu, Ministerstwo Energii; Witold Słowik, podsekretarz stanu, Ministerstwo Rozwoju; Stanisław Szwed, sekretarz stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych; Krzysztof Tchórzewski, minister energii czy Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.
REKLAMA
Kongres oraz wydarzenie dla start-upów odbędą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w Spodku.
Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia.
IAR/PAP, awi
REKLAMA
REKLAMA