Premier Beata Szydło udaje się do Chin na Forum Pasa i Szlaku. Tematem Jedwabny Szlak
Premier Beata Szydło leci dziś po południu do Chin, gdzie weźmie udział w I edycji Forum Pasa i Szlaku. To spotkanie przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku. Premier spotka się także z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem i premierem Li Keqiangiem.
2017-05-11, 14:02
Posłuchaj
W interesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z Chinami. Będą wymierne efekty rozmów, które podejmujemy, powiedział w czwartek sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker, pytany o zbliżającą się wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.
- W polityce zagranicznej patrzymy przez pryzmat interesu Polski, a nie przez pryzmat tego, czy ktoś poklepie naszego premiera po plecach, tak jak nasi poprzednicy. W interesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z partnerem takim jak Chiny - powiedział Szefernaker.
Poinformował, że podczas wizyty w Chinach, premier Szydło będzie towarzyszył m.in. przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Dodał, że polska delegacja weźmie udział w szczycie państw, które biorą udział w budowie Jedwabnego Szlaku.
- Chiny są dziś bardzo poważnym, dużym partnerem gospodarczym i będą wymierne efekty z tych rozmów, które my podejmujemy. Także będziemy partnerem bardzo poważnym - zapewnił Szefernaker.
Szefowa polskiego rządu w piątek spotka się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem i premierem Chin Li Keqiangiem.
Bochenek: Polska jest atrakcyjnym krajem dla Chin
Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem m.in. ze względu na geolokalizację i inicjatywy infrastrukturalne, które podejmujemy - mówił na konferencji w czwartek rzecznik rządu Rafał Bochenek, zapowiadając wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.
Rzecznik rządu poinformował, że wizyta premier w Chinach rozpocznie się w czwartek i potrwa do 16 maja.
"W trakcie tego kilkudniowego pobytu w Chińskiej Republice Ludowej pani premier Beata Szydło spotka się z premierem tego państwa, spotka się również z panem prezydentem Chińskiej Republiki Ludowej - przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej" - zapowiedział.
Wizyta skoncentrowana na kwestiach gospodarczych
"Z uwagi na to, że nastawiamy się, że ta wizyta będzie skoncentrowana na kwestiach gospodarczych, jest przewidziane bardzo ważne spotkanie z przedstawicielami najważniejszych firm inwestycyjnych chińskich, chcemy przyciągać do Polski inwestorów" - dodał Bochenek.
Forum Pasa i Szlaku poświęcone reaktywacji Jedwabnego Szlaku
Jak ocenił rzecznik rządu, Polska ze względu na swoją geolokalizację może być "bramą do Europy" w ramach inicjatywy Jednego Pasa i Szlaku.
"Po raz pierwszy w historii 14 maja, w najbliższą niedzielę, właśnie w Chinach rozpocznie się bardzo ważne forum Jednego Pasa i Szlaku, będzie to właściwie najważniejsze gospodarcze wydarzenie tego roku w Chinach" - stwierdził. Dodał, że będzie to "doskonała okazja do tego, aby porozmawiać z ponad 30 przywódcami najważniejszych gospodarek światowych".
Bochenek podkreślił, że chińska inicjatywa Jednego Pasa i Szlaku zmierza do odtworzenia historycznego Jedwabnego Szlaku, który był płaszczyzną współpracy pomiędzy Azją a Europą, a sama inicjatywa ma przyczynić się do odbudowy więzi kulturalnych, turystycznych, infrastrukturalnych i gospodarczych. "Polska od samego początku bardzo aktywnie włącza się w to wielkie międzynarodowe przedsięwzięcie, w które będzie zaangażowanych wiele państw" - podkreślił.
Rzecznik rządu Polska przypomniał, że Polska przystąpiła do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, który ma finansować wiele działań w ramach budowy Nowego Jedwabnego Szlaku. "Z uwagi chociażby na te działania i inicjatywy, które są podejmowane w Polsce, Polska jest atrakcyjnym dla państwa chińskiego krajem, z uwagi chociażby na swoją geolokalizację, a także inicjatywy właśnie infrastrukturalne, które podejmujemy" - podkreślił Bochenek.
Premier będzie rozmawiać o budowie w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego
Premier Beata Szydło będzie rozmawiać między innymi o budowie w Polsce Centralnego Portu Komunikacyjnego. Będzie jej towarzyszyć rónież pełnomocnik rządu do spraw budowy portu Mikołaj Wild.
Import z Chin do Polski wynosi 12 procent udziału w całości importu, to daje drugi wynik za Niemcami. Jeśli chodzi o eksport, Państwo Środka plasuje się na 21 pozycji, wśród państw azjatyckich - na drugiej.
REKLAMA
IAR/PAP, jk
REKLAMA