Stosunki polsko-żydowskie. Klincz?
Poruszenie tematu stosunków polsko – żydowskich zazwyczaj podnosi w Polsce temperaturę rozmowy towarzyskiej. O tym, dlaczego tak się dzieje i z czego to wynika, mówił w audycji Wszystko Jest Historią publicysta, autor książki "Klincz? Debata polsko-żydowska" Gabriel Kayzer.
2017-05-13, 14:51
Posłuchaj
Jak zaznaczył w Polskim Radiu 24 Gabriel Kayzer, sednem jego książki jest zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi. - Czytelnik tej książki będzie mógł zapoznać się z różnymi narracjami dotyczącymi rzeczywistości, w której funkcjonujemy, w której funkcjonuje dialog polsko - żydowski, relacje polsko – żydowskie, stosunki polsko – izraelskie, stosunki na poziomie rządów i społeczeństw – mówił.
Dodał, że temat stosunków polsko-żydowskich boli nas nie dlatego, że zawiniliśmy względem Żydów, ale że nie rozwiązaliśmy pewnych problemów natury tożsamościowej w II RP.
- Pewien proces został przerwany przez Niemców, którzy najechali nas i zabili w Holokauście 3 mln polskich Żydów. Przez to został zatrzymany pewien rozwój samoidentyfikacji. Potem zostało zaś nam to nadane, a polskość została redefiniowana przez Sowietów – wyjaśnił.
Kayzer przypomniał, że polskość w wymiarze jagiellońskim była różnorodna. - Była jedność w różnorodności i pewien stopień polskości, który skupiał różne narody. Ludzie o różnym pochodzeniu aspirowali do tej polskości, bo polskość dawała bezpieczeństwo, tolerancję i była ideą, która jednała sobie innych ludzi. Sowieci redefiniowali tę polskość, bo im zagrażała i wykluczała szerzenie komunizmu – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jędrzej Lipski.
Polskie Radio 24/pr
Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_________________
Data emisji: 13.05.17
Godzina emisji: 13.33
REKLAMA