Opcja walutowa

Opcja walutowa to instrument finansowy dający nabywcy prawo do zakupu lub sprzedaży waluty w przyszłości po z góry określonym kursie.

2017-05-26, 13:59

Opcja walutowa
Agnieszka Cieszkowska, Starszy Specjalista ds. Obsługi Klienta Korporacyjnego w TMS Brokers.Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym jest opcja walutowa i czemu służy, wyjaśnia Agnieszka Cieszkowska, Starszy Specjalista ds. Obsługi Klienta Korporacyjnego w TMS Brokers./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Ceną opcji walutowej jest tzw. premia opcyjna. Sprzedający opcje ma obowiązek wykonania tej opcji na żądanie nabywcy.

Agnieszka Cieszkowska, Starszy Specjalista ds. Obsługi Klienta Korporacyjnego w TMS Brokers wyjaśnia, że mamy dwa podstawowe typy opcji walutowej - opcja call, która daje prawo nabywcy do zakupu waluty w przyszłości i opcja put, która daje prawo nabywcy do sprzedaży waluty w przyszłości.
Realizacja opcji może nastąpić dwojako - przez fizyczną dostawę waluty lub przez rozliczenie różnic kursowych.

Ze względu na czas realizacji opcji rozróżniamy dwa główne typy - opcję europejską, która jest realizowana w określonym z góry ustalonym dniu w przyszłości oraz opcja amerykańska, która może być wykonana w dowolnym dniu do daty zapadalności opcji.

Z opcji walutowych najczęściej korzystają firmy, które chcą się zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym.

− Przykładowo, opcja walutowa może być wykorzystana przez eksportera do zabezpieczenia kursu sprzedaży waluty. Jeżeli eksporter obawia się, że złoty umocni się w najbliższym okresie, zakupuje opcję put, w której ustala kurs wykonania zabezpieczający jego marżę handlową. I w ten sposób zapewnia sobie określoną marżę handlową. Opcja jest wykonywana tylko w przypadku negatywnego scenariusza rynkowego. Tzn. jeżeli kurs walutowy pójdzie w górę, eksporter dokonuje sprzedaży waluty na rynku po cenie rynkowej, natomiast jeśli kurs walutowy okaże się być niższy w momencie wykonania, eksporter realizuje opcję i ma zapewniony z góry ustalony kurs wymiany - tłumaczy ekspertka TMS Brokers.

Opcje walutowe w pewnym momencie były dość kontrowersyjnym instrumentem.

− Były wykorzystywane przez firmy nie tylko do zabezpieczeń swoich przepływów pieniężnych, ale również do spekulacji. Firmy próbowały używając opcji walutowych polepszyć sobie kurs realizacji albo dokonywały zabezpieczeń, albo raczej spekulacji, na kwotę dużo wyższą niż wynikałoby to z ich prawdziwych przepływów pieniężnych - mówi Agnieszka Cieszkowska.

Karolina Mózgowiec, jk

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej