Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy po wiosennych przymrozkach?

Trwa podliczanie strat w sadach, ogrodach i na polach, powstałych w następstwie wiosennych spadków temperatury w kwietniu i maju.

2017-05-30, 09:27

Na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy po wiosennych przymrozkach?
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków, mogą również liczyć na pomoc doraźną.Foto: daizuoxin/Shutterstock.com

Posłuchaj

O pomocy dla rolników po wiosennych przymrozkach mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pracę zakończyło dopiero kilka komisji, wyjaśnia Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Te straty cały czas są na bieżąco szacowane. Na chwilę obecną tylko 6 komisji z 470 gmin, które powołały te komisje, zakończyło prace. Dlatego cały czas apelujemy do komisji szacujących straty, aby jak najpilniej dokonywały ich szacowania, żebyśmy mogli jak najszybciej przygotować konkretny, docelowy program pomocowy dla rolników właśnie w ten sposób poszkodowanych – mówi gość radiowej Jedynki.

Kilka form pomocy

Rolnicy mogą obecnie korzystać z kilku form pomocy.

- Z tych możliwości, które są już do zrealizowania, to są m.in. kredyty preferencyjne, obrotowe, czy też na odtworzenie produkcji. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma podpisane umowy z 8 bankami. Takie kredyty są już dostępne. Oprócz tego można wnosić do prezesa KRUS o umorzenie, o rozłożenie na raty, czy też o odroczenie terminu płatności składek. Prezes ARiMR również może odraczać, rozkładać na raty, czy też umarzać czynsz dzierżawny, czy też opłatę kredytową za wykup ziemi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Oprócz tego jest możliwość udzielenia na podstawie Ordynacji podatkowej przez samorząd lokalny na wniosek producenta rolnego ulgi lub też umorzenia podatku rolnego. Ta pomoc, która będzie skierowana do rolników, którzy poniosą straty powyżej 70 proc. w danej uprawie, na pewno nie zniweluje tych strat poniesionych ze względy na tak złe warunki atmosferyczne, które miały miejsce. Ale na pewno taka pomoc kwotowa do każdego hektara dla producentów rolnych zostanie skierowana. Najważniejsze na chwilę obecną to jak najpilniejsze szacowanie strat – podkreśla ekspert.

REKLAMA

W ocenie ministerstwa jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o kwotach wsparcia do hektara, które w ramach rekompensat dostaną od państwa rolnicy.

- Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości będą straty – dodaje gość Jedynki.

Kiedy UE może udzielić pomocy?

Unia Europejska może udzielić pomocy, ale tylko w sytuacji, gdy straty będą bardzo duże.

- Aby ubiegać się w Komisji Europejskiej o pomoc klęskową trzeba spełnić podstawowe warunki. Pierwszy to taki, aby straty klęskowe przekroczyły wartość 3 mld euro w danym kraju, lub 0,6 proc. Produktu Krajowego Brutto. Póki co mamy taki traktat akcesyjny, takie prawodawstwo w UE, że tych kryteriów nie spełniamy. Ale w ramach środków budżetowych na pewno znajdą się pieniądze na wsparcie producentów rolnych, którzy ponieśli straty w roku bieżącym – zaznacza Rafał Romanowski.

REKLAMA

Ministerstwo rolnictwa apeluje do rolników o ubezpieczanie upraw na nowych korzystnych zasadach. Dopłata wynosi do 65 proc. wysokości stawki ubezpieczenia. W tym roku na ten cel przeznaczono w budżecie państwa rekordową kwotę około  miliarda złotych.

Dariusz Kwiatkowski, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej