Radiofarmaceutyki ratunkiem dla chorych
Za trzy lata zacznie działać supernowoczesne centrum projektowania i syntezy nowych radiofarmaceutyków. 22 maja Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), podpisało umowę o dofinansowanie projektu. O tym, co wniesie to do polskiego przemysłu farmaceutycznego opowiedziała w audycji Czas na Naukę prof. Renata Mikołajczak z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
2017-05-30, 14:06
Posłuchaj
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych powstanie Centrum Projektowania i Syntezy nowych leków antynowotworowych, których Polska jest obecnie wiodącym producentem.
Jak tłumaczyła gość audycji radiofarmaceutyki to szczególna grupa leków, która zawiera pierwiastek promieniotwórczy. - Wykorzystywany jest w medycynie nuklearnej do celów diagnostycznych oraz do leczenia – powiedziała prof. Renata Mikołajczak.
Zdaniem ekspertki lista schorzeń, które można byłoby leczyć w ten sposób jest bardzo długa. - Lek podaje się dożylnie, następnie łączy się on z krwią, a stamtąd jest wychwytywany przez różne tkanki. Dla celów diagnostycznych obrazuje on m.in. funkcjonowanie wielu organów. Leczenie polega zaś na tym, aby w sposób ukierunkowany dostarczyć do organizmu izotop promieniotwórczy. Emitując promieniowanie będzie on zdolny niszczyć chore tkanki – dodała prof. Renata Mikołajczak.
Polscy i zagraniczni naukowcy będą mieli do dyspozycji nowy cyklotron, istniejący reaktor Maria, kompleks laboratoriów badawczych i ośrodek obliczeniowy CIŚ. Infrastruktura badawcza będzie miała charakter otwarty i będzie udostępniana do prowadzenia prac badawczych.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Dorota Truszczak.
Polskie Radio 24/kawa
Czas na naukę w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_______________________
Data emisji: 30.05.2017
Godzina emisji: 11:45
REKLAMA
REKLAMA