Światowy Dzień bez Tytoniu
Statystycznie potrzeba 8 prób, aby rzucić palenie. W środę obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu - dla palaczy może to być kolejna okazja, aby spróbować zerwać z nałogiem. W Polsce pali 9 milionów osób: co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. O uzależnieniu i jego skutkach mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Przewoźniak z Centrum Onkologii.
2017-05-31, 10:35
Posłuchaj
Gość wskazywał, że corocznie w wyniku chorób odtytoniowych umiera 7 mln osób. Ponadto na ich leczenie przeznacza się 1,5 bln dolarów, w Polsce – 30 mln złotych. – To zjawisko, które pauperyzuje najbiedniejszą część populacji, oni najwięcej przeznaczają na wydatki z tym związane – mówił.
Zdaniem Krzysztofa Przewoźniaka, jedną ze słabości polskiego systemu kontroli tego zjawiska jest brak wystarczających środków na szeroki program edukacyjny. – To jest kosztowne, ale przynosi relatywne skutki – wyjaśniał. Dodał, że zmienia się jednak współpraca z UE w tym zakresie. Na paczkach pojawiły się piktoriale, a „ludzie widzą więcej i lepiej reagują”.
Jak tłumaczył gość, choroby, na które zapadają palacze, można podzielić na 4 grupy: nowotworowe, układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego i wieku dziecięcego. Ostatnia, to zjawisko nowe i bardzo poważne. – Palenie tytoniu może przynieść skutki epigenetyczne. Paląca w ciąży matka wyrządza sobie krzywdę, temu rodzącemu się dziecku, a i to może skutkować zmianami wielopokoleniowymi – podkreślił. Co roku około 2 tysięcy osób umiera także w wyniku tzw. biernego palenia.
Krzysztof Przewoźniak zwrócił również uwagę na inne nowe zjawisko, jakim jest zanieczyszczenie środowiska. – Pierwsze badania wskazują, że dym tytoniowy jest dodatkowym kominem, który do środowiska wysyła ogromną masę substancji toksycznych. To zanieczyszczenie może nawet sięgać 30 proc. tych czynników, które intoksykują środowisko – zaznaczył.
REKLAMA
Gość radził również, jak walczyć z nałogiem. Wskazywał, że można na przykład złapać za słuchawkę i zadzwonić do specjalistów pod numer 801 108 108. – Udzielą porady proaktywnej, mogą poprowadzić człowieka do sukcesu. Można również zapisać się do poradni warszawskiej, albo dostać adres lekarze przeszkolonego w tym zakresie w innym mieście – przekonywał. Dodał, że próby rzucenia palenia należy podejmować i choć w tę drogę wpisana jest czasowa porażka, w dłuższej perspektywie gwarantowany jest jednak sukces.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
____________________
Data emisji: 31.05.2017
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA
REKLAMA