Kleszcze atakują. Gdzie występują najczęściej?
Kleszcze stają się coraz większym zagrożeniem. Atakują już nie tylko w lasach, na łąkach i polach, ale też w przydomowych, miejskich ogródkach.
2017-06-03, 09:00
Posłuchaj
Badania naukowe dotyczące kleszczy prowadzą naukowcy z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW. Pracująca w tym Zakładzie Ewa Sady wskazuje, że na fatalne następstwa kontaktu z groźnymi pajęczakami narażeni są przede wszystkim rolnicy i leśnicy.
- Oni większość czasu przebywają na terenach dogodnych dla kleszczy. Zatem te osoby cechuje podwyższone ryzyko, jeśli chodzi o zachorowalność na boreliozę. Należy również pamiętać, że są określone okręgi w Polsce, w których ryzyko zakażenia się chorobą jest większe, niż gdzie indziej – wyjaśnia.
Co lubią kleszcze?
O tym, że w pewnych miejscach kleszczy jest więcej decydują specyficzne warunki środowiskowe.
Kleszcze lubią wyższą wilgotność, czyli 65-85 proc. Kleszcze wybierają miejsca zacienione, bo nie lubią zbyt dużej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Wybierają nieco chłodniejsze strefy. Lubią one również obecność dzikiej zwierzyny – wylicza.
REKLAMA
Badania trwają
Naukowcy z SGGW zakończyli już pierwsze badania dotyczące kleszczy.
- Nasze pilotażowe doświadczenia pokrywają się z doświadczeniami, które były wcześniej przeprowadzane. Jestem zadowolona, że taki rezultat osiągnęliśmy, a z drugiej strony jest to niepokojące, że cały czas obserwujemy wzrost populacji kleszczy z boreliozą. Badania będą kontynuowane - podkreśla Ewa Sady.
Co roku notuje się w Polsce kilka tysięcy zachorowani na boreliozę. Najwięcej wśród rolników i leśników. Dlatego po spotkaniu z kleszczem wskazana jest wzmożona czujność i obserwacja reakcji organizmu. Każdy objaw może być istotny, nawet ten podobny do przeziębienia czy grypy.
Dariusz Kwiatkowski, abo
REKLAMA
Polecane
REKLAMA