Co dalej z NFZ? Ekspert: Likwidacja na razie nierealna
Minister zdrowia zapowiedział, że od 1 stycznia 2018 roku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie postawiony w stan likwidacji. Zaznaczył przy tym, że nie oznacza to jego natychmiastowej likwidacji. Będzie on kontynuował swoją pracę, dopiero później jego zadania przejmie administracja państwowa. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Jerzego Gryglewicza, eksperta ds. służby zdrowia.
2017-06-07, 14:56
Posłuchaj
Jak wyjaśniał na naszej antenie dr Jerzy Gryglewicz, likwidacja NFZ 1 stycznia 2018 roku nie byłaby możliwa ze względów formalno-prawnych. – Według narodowego programu zdrowia, ustawa likwidująca NFZ, a także regulująca kwestię przejścia na budżetowe finansowanie opieki zdrowotnej, miała być gotowa do końca 2016 roku. Ten termin nie został dotrzymany – wskazywał ekspert. – Kwestia budżetowego finansowania służby zdrowia wymagałaby też uwzględnienia w budżecie państwa, a na to może być już za późno – dodawał.
Postawienie NFZ w stan likwidacji – zdaniem eksperta – może sugerować, że przez pewien czas będzie funkcjonować rozwiązanie przejściowe, pomiędzy NFZ a finansowaniem budżetowym. – Stan przejściowy zawsze wzbudza niepewność. Potrzebne są chociaż założenia do ustawy, tak byśmy wiedzieli, jaki podmiot przejmie zadania NFZ – pointował Jerzy Gryglewicz.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/mp
__________________
Data emisji: 7.06.17
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA
Polecane
REKLAMA