Jak polskie miasta radzą sobie skutecznie ze smogiem

Czyste powietrze w mieście, czy to możliwe – to był jeden z paneli, jaki odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego.

2017-06-07, 17:00

Jak polskie miasta radzą sobie skutecznie ze smogiem
Sopot od 25 lat stara się wyeliminować ogrzewanie mieszkań węglem . Foto: Wikimmedia Commons Diego Delso (1974– ) Link back to Creator infobox template wikidata:Q28147777

Posłuchaj

Jak polskie miasta radzą sobie skutecznie ze smogiem, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki, w relacji Sylwii Zadrożnej z Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Sopocie.
+
Dodaj do playlisty

− Sopot od wielu już lat wprowadza rozwiązania, które mają poprawić jakość powietrza – tym bardziej, że miasto posiada status uzdrowiska, a to zobowiązuje - mówi Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu.

Jak podkreśla, w mieście znajduje się solanka pomagająca przy alergii, schorzeniach stawów, ale aby była ona skuteczna, to trzeba mieć do tego czyste powietrze.

Sopot od 25 lat stara się wyeliminować ogrzewanie mieszkań węglem

− Od 25 lat staramy się wyeliminować opalanie węglem mieszkań, i w tym roku np. przyłączyliśmy kilka tysięcy mieszkań do sieci ciepłowniczej, która przychodzi do nas z Gdańska, gdzie wykorzystywane są najnowsze metody spalania bez tła węglowego, mówi prezydent Sopotu.

Najlepszym pomysłem na smog jest sieć ciepłownicza

− Najlepszym sposobem na walkę ze smogiem w centrach miast jest właśnie rozbudowa sieci ciepłowniczej i przyłączanie do niej nowych obiektów – przyznaje Jacek Ławrecki z firmy Fortum, która obecnie buduje elektrociepłownię w Zabrzu.

REKLAMA

Jak wyjaśnia, nowa inwestycje będzie wielopaliwowa, zastąpi dwie stare elektrociepłownie i tym samym radykalnie ograniczy emisję szkodliwych pyłów.

Skorzysta z niej około 70 tysięcy gospodarstw domowych.

Ważna też termomodernizacja

Sopot stawia też na termomodernizację, która ma doprowadzić do ograniczenia zużycia ciepła w ogóle.

Jak dopowiada prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dzięki środkom unijnym, dokonano termomodernizacji większości przedszkoli i szkół.

REKLAMA

Można wykorzystywać letni nadmiar ciepła i zamieniać go w chłód

Czyste powietrze w miastach to nie tylko efektywna produkcja ciepła, ale to również efektywne wykorzystanie ciepła wtedy, kiedy mamy go w nadmiarze, czyli latem.

− Nasza firma bada w tej chwili jak można chłód wytwarzać nie z prądu, ale z ciepła, mówi szef Fortum.

Za smog w miastach odpowiadają też samochody

Za smog w miastach w pewnym stopniu odpowiadają też samochody i tu jest kilka propozycji, które mogłyby poprawić sytuację. Po pierwsze - samochody elektryczne, po drugie - modernizacja silników  spalinowych, chociaż to kosztuje.

− Według szacunków, w ciągu ostatnich kilku lat cena samochodu tylko ze względu na wymagania środowiskowe wzrosła o tysiąc – półtora tysiąca euro – przyznaje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

REKLAMA

I dodaje, że należy zastanowić się, jak dużo środków trzeba jeszcze wydać, aby stworzyć silniki spełniające wymagania normy euro VII, i co zrobić z funkcjonującymi starymi samochodami.

Dlatego, zdaniem eksperta, warto wrócić do pomysłu podatku, który byłyby uzależniony nie od wartości samochodu, ale od pojemności i norm środowiskowych. Jego wprowadzenie z pewnością odmłodziłoby park samochodowy i przyczyniło do poprawy jakości powietrza w kraju.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej