Ubezpieczenia turystyczne. Na co zwrócić uwagę

Mniej niż połowa Polaków kupuje ubezpieczenia turystyczne wyjeżdżając na wakacje.

2017-06-08, 18:48

Ubezpieczenia turystyczne. Na co zwrócić uwagę
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/Elena Rudakova

Posłuchaj

O tym jak wybrać ubezpieczenie na wakacje w Polskim Radiu 24 mówił Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Z badania przeprowadzonego przez firmę Blue Media latem ubiegłego roku, wynika, że polisę turystyczną kupuje co szósty badany spędzający wakacje w Polsce. Znacznie częściej po dodatkowe wakacyjne ubezpieczenia sięgają turyści wybierający się za granicę: 28 proc. robi to "zawsze", a 13 proc. - "czasami". To wciąż niewiele w porównaniu do krajów zachodnich. A wynika ze stosunkowo wciąż niskiej świadomości.

Nie wszystko jest za darmo

- W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że w momencie, gdy jesteśmy objęci publicznym systemem opieki zdrowotnej, to „wszystko jest za darmo”, w związku z tym zagranicą na pewno też tak będzie. Otóż nie będzie. Nawet jeżeli jesteśmy wyposażeni w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, to oznacza, że w każdym kraju europejskim jesteśmy traktowani jak obywatel tego kraju. Jeśli zatem obywatel austriacki ma w publicznym systemie dopłaty za pobyt w szpitalu, to my jako obywatel polski, nawet z kartą EKUZ również zapłacimy tę dopłatę. Jeśli będziemy mieli ubezpieczenie turystyczne, to tego typu dopłaty nas nie obowiązują, bo za nie zapłaci ubezpieczyciel -mówi Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Koszty leczenia mogą nas zaskoczyć

Warto o tym pamiętać, bo konsekwencje wyjazdu bez odpowiedniej ochrony, mogą mocno obciążyć nasz budżet domowy.

- Kosztowne może być samo leczenie, ale również akcje ratownicze, transport medyczny, czy transport do kraju. To są najdroższe rzeczy, które mogą nas spotkać, gdy stanie się coś złego podczas wakacji. Ubezpieczenie turystyczne będzie nas kosztowało 100-150 zł natomiast koszty akcji ratowniczej i leczenia w szpitalu mogą nawet sięgnąć parędziesiąt tysięcy euro – wyjaśnia.

Jak wybrać polisę?

Jeśli więc wybieramy się na wakacje warto zadbać o odpowiednią polisę turystyczną. Wybierając ją powinniśmy kierować się zakresem i sumą takiego ubezpieczenia

- Suma ubezpieczenia to limit, do którego ubezpieczyciel za nas odpowiada. Jeżeli mamy ubezpieczenie na 100 tys. euro kosztów leczenia, to ubezpieczyciel tyle maksymalnie zapłaci za nasze leczenie. Jeżeli jedziemy do kraju, w którym opieka medyczna jest droga, na przykład USA, to starajmy się kupować ubezpieczenie z jak najwyższą sumą kosztów leczenia. Druga rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to zakres ubezpieczenia. Jeśli nie uprawiamy sportu, a tylko leżymy na plaży, to nie ma sensu rozrzedzać ubezpieczenia o uprawianie sporty, jeśli jednak jest inaczej, to poszerzmy ten zakres. Warto również ubezpieczyć drogi sprzęt sportowy lub fotograficzny – dodaje.

Ogromna większość osób wykupujących ubezpieczenia turystyczne, robi to na krótko przed wyjazdem. Najczęściej na 2 do 7 dni przed planowanym urlopem wakacyjnym, a co dziesiąta dokonuje zakupu w przeddzień lub w dniu wyjazdu.  

REKLAMA

Elżbieta Szczerbak, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej