Loda Halama - symbol szampańskiego XX-lecia międzywojennego
Gwiazda, tancerka rewiowa, aktorka i celebrytka, która wraz z Hanką Ordonówną, Eugeniuszem Bodo i Aleksandrem Żabczyńskim zdominowała rewię i film. Gościem audycji Wszystko jest Historią była Anna Lisiecka. Dziennikarka jest autorką książki "Loda Halama. Pierwsze nogi Drugiej Rzeczpospolitej".
2017-06-10, 14:51
Posłuchaj
Cztery siostry Halama – Zizi, Loda, Punia i Ena – wraz z matką tworzyły zespół, który występował do końca lat 30. XX wieku. Jednym z miejsc, w którym odbywały się pokazy, był teatr rewiowy Morskie Oko w Warszawie.
Życie Lody Halamy to oszałamiająca kariera i barwne, ocierające się o tragedię życie. Pierwsze kroki stawiała na scenach wielkich rosyjskich cyrków. – Jej rodzice występowali w wielkim, rosyjskim imperium cyrkowym – relacjonowała Anna Lisiecka. – Pewnego razu Loda zobaczyła starszą siostrę, Zizi, fikającą pod kopułą cyrku. Wtedy powiedziała, że ona też tak chce – tłumaczyła gość PR24. U boku Eugeniusza Bodo zagrała w pierwszej polsko-amerykańskiej koprodukcji filmowej. Po studiach u niemieckiej choreografki, Mary Wigman, podbiła tańcem Europę a potem Japonię i Stany Zjednoczone.
Ostatni film z jej udziałem to szalona komedia "Kłamstwo Krystyny", w której otoczona zachwyconymi, eleganckimi mężczyznami brawurowo tańczy na gigantycznym kieliszku szampana. Scena okazała się symboliczna dla brutalnie przerwanej epoki. Za chwilę wojna zmiotła wszystkie plany – prywatne i artystyczne. Gwieździe rewii przyszło zdawać egzamin z człowieczeństwa.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Jędrzej Lipski.
PR24/mat.prasowe
Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 10.06.17
Godzina emisji: 13.35
REKLAMA