Jarosław Kaczyński odwiedził Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz szef MSWiA odwiedzili w sobotę Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie IPN prowadzi poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych.

2017-06-10, 13:04

Jarosław Kaczyński odwiedził Łączkę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Łączka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie IPN prowadzi poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

W spotkaniu ze specjalistami, wolontariuszami oraz wiceprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem udział wzięli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Wcześniej politycy PiS uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prace IPN, które mają potrwać do końca czerwca br., są realizowane na terenie do niedawna niedostępnym - do grudnia 2016 r. zajmowanym przez grobowce z lat 80. To ostatni etap poszukiwań na Łączce, podczas których zespół prof. Szwagrzyka spodziewa się podjąć z ziemi szczątki ok. 100 osób, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego. W latach 1948-56 zmarli lub zostali straceni oni w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.

Ostatnie poszukiwania na Łączce IPN prowadził jesienią ub.r. Z powodu postawionych tam w latach 80. grobowców odnalezione szczątki były w bardzo złym stanie, głównie ze względu na pracujące tam przed laty koparki. Według informacji IPN z października ub.r. wydobyto wówczas kości co najmniej kilkunastu osób. Tegoroczne prace mają na celu podjęcie z terenu Łączki wszystkich pozostałych szczątków ofiar funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Na Łączce powązkowskiej nekropolii w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze, walczący z sowietyzacją Polski. Do tej pory na Łączce wydobyto szczątki ponad dwustu kilkunastu osób. Wśród zidentyfikowanych żołnierzy polskiego podziemia byli m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Prace poszukiwawcze prowadzi Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Szwagrzyk.

kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej