Prezydent namawia do referendum ws. konstytucji. "Nie usłyszałem konkretów"
Referendum konstytucyjne i nowa konstytucja to tematy, którym prezydent Duda poświęcił swoje wystąpienie podczas spotkania z klubami Gazety Polskiej. Nowa konstytucja, zdaniem prezydenta, potrzebna jest przede wszystkim młodemu pokoleniu Polaków, które wychowało się już w wolnej Polsce i które – jak podkreślił - nie ma żadnych kompleksów, gdyż ma poczucie, że Polska jest jednym z większych krajów Europy. O pomyśle zmiany konstytucji dyskutowali w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
2017-06-18, 10:12
Posłuchaj
Na chwilę obecną planowane są dwa referenda – referendum dotyczące zmiany konstytucji i przyjmowania uchodźców. Pierwsze ma się odbyć 11 listopada 2018 roku, czyli w dniu wyborów samorządowych, drugie - w 2019 roku.
Jak podkreślił dr Sebastian Gajewski, obowiązująca w Polsce konstytucja sprawdza się. - Pakiet rozwiązań ustrojowych dotyczących relacji pomiędzy poszczególnymi władzami publicznymi, ale także szeroka regulacja wolności praw człowieka i obywatela która jest zawarta w konstytucji jest dobra i umożliwia sprawne funkcjonowanie państwa pod rządami różnych ekip politycznych – wyjaśnił gość.
Dodał, że obowiązująca w Polsce konstytucja była stosowana przez prezydentów wywodzących się z SLD, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości. – Była ona stosowana przez rządy prawicowe, lewicowe i centrowe i sprawdzała się – przypomniał dr Gajewski.
Podobnego zdania był Łukasz Polinceusz. - Nie usłyszałem niestety od prezydenta konkretnych zmian zapisów konstytucji, dzięki którym byłoby dużo łatwiej dyskutować czy idą one w jakimś rozsądnym kierunku – stwierdził.
REKLAMA
Jego zdaniem „plebiscyt polegający na tym, że społeczeństwo ma się wypowiedzieć co do charakteru jakichś przepisów jest bardzo wątpliwy, bo ciężko powiedzieć na ile będzie skuteczny”.
- Obawiam się, że cały proces wokół konstytucji i referendum ma na celu utwierdzić nas w przekonaniu, że należy zmieniać konstytucję, ukrócić działanie sądownictwa, podważać Trybunał Konstytucyjny, ustrój w obecnym kształcie i trójpodział władzy, który według PiS jest zachwiany. To bardzo niepokojące – podsumował Policeusz.
W audycji gościem wspominali także zmarłego w piątek Helmuta Kohla, byłego kanclerza Niemiec. Rozmawiali również o referendum dotyczącym przyjmowania przez Polskę uchodźców, a także o działaniach Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.
Polskie Radio 24/pr
_____________________
Audycje z cyklu Wydarzenia Tygodnia
REKLAMA
Data emisji: 2.02.17
Godzina emisji: 9:06
REKLAMA