Szczyt UE. "Uchodźcy nie pukają do polskich bram"

UE nie doszła do porozumienia w sprawie imigrantów. Najbardziej kontrowersyjny punkt szczytu w Brukseli, czyli nowy stały mechanizm obowiązkowego dzielenia się uchodźcami, został dłożony na bok. Wydarzenie tygodnia komentowali w Polskim Radiu 24 Krzysztof Losz (Nasz Dziennik) i Adam Ostolski (Krytyka Polityczna).

2017-06-25, 11:35

Szczyt UE. "Uchodźcy nie pukają do polskich bram"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/WHR/CC-BY-SA

Posłuchaj

25.06.17 Wydarzenia tygodnia komentują Krzysztof Losz i Adam Ostolski
+
Dodaj do playlisty

Migracja, obronność, Brexit i sankcje wobec Rosji – to główne tematy szczytu Unii Europejskiej, który odbył się w Brukseli. Do października powinny zapaść uzgodnienia co do przyszłej polityki azylowej UE – tak ustalili unijni przywódcy. Za przymusowym podziałem uchodźców są państwa południa kontynentu oraz Niemcy.

– Największe zainteresowanie solidarnym przyjmowanie uchodźców wykazuje Gracja, Włochy i Niemcy z poparciem paru innych ważnych krajów. Kraje przyjmują uchodźców powoli, ponieważ widzą, że inne się ociągają. To dynamika hamująca ze strony tych, którzy nie przyjęli ani jednego uchodźcy, jak Polska czy Węgry – powiedział Adam Ostolski.

Polska podtrzymała swoje stanowisko w sprawie relokacji uchodźców i nadal opowiada się za nieprzyjmowaniem uchodźców do kraju.

– Gdyby Polska była krajem, do którego chętnie by chciano przyjeżdżać, to uchodźcy pukaliby do naszych bram. Polski rząd będzie szedł bardziej w kierunku namawiania UE do szerszego otwierania portfela i pomagania uchodźcom na miejscu. Do Europy napłynęło setki tysięcy ludzi, ale jeszcze więcej uchodźców syryjskich jest w Libanie i Jordanii. Oni wcale nie chcą przyjeżdżać do Europy, ponieważ liczą, że w Syrii w końcu sytuacja się uspokoi i wrócą do swoich domów – mówił Krzysztof Losz.

REKLAMA

W programie również komentarz do przesłuchania Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold, wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, referendum w sprawie reformy edukacji i zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.  

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadziła Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/dds

REKLAMA

____________________

Audycje z cyklu Wydarzenia Tygodnia

Data emisji: 25.06.2017

Godzina emisji: 09.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej