CBOS: połowa Polaków popiera pomysł przeprowadzenia referendum ws. konstytucji
Jednocześnie 47 proc. badanych jest przeciwnych zmianom w konstytucji, a 37 proc. je popiera - wynika z czerwcowego sondażu CBOS.
2017-06-20, 14:08
Prezydent Andrzej Duda chce, żeby 11 listopada 2018 roku odbyło się referendum, w którym Polacy wypowiedzieliby się co do kierunków zmian ustrojowych w Polsce.
Według CBOS potrzebę zmiany konstytucji widzi 37 proc. Polaków, z czego zdecydowanie za zmianą opowiedziało się 15, a raczej za - 22 proc. respondentów. Więcej - 47 proc. - jest przeciwników zmian, w tym 21 proc. sprzeciwia się im zdecydowanie, a 26 proc. jest raczej przeciw. 16 proc. nie ma w sprawie potrzeby reformy konstytucyjnej wyrobionego zdania.
CBOS wskazał, że opinie na ten temat potrzeby zmian w konstytucji "wiążą się z postrzeganiem działalności prezydenta", a także z identyfikacjami politycznymi i partyjnymi. Za zmianą obecnie obowiązującej konstytucji opowiadają się przede wszystkim osoby o orientacji prawicowej, bardzo dobrze oceniające działania Andrzeja Dudy oraz zwolennicy PiS i Kukiz'15. Postawa odwrotna dominuje z kolei wśród elektoratu PO.
Polacy chcą referendum
50 proc. respondentów, pytanych, czy popierają pomysł przeprowadzenia referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji, opowiedziało się za propozycją prezydenta (w tym: 26 proc. raczej go popiera, a 24 zdecydowanie popiera). Przeciwnych było 40 proc. badanych (18 proc. raczej przeciw, 22 zdecydowanie przeciw). 10 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Podobnie badani przez CBOS odpowiadali na pytanie o chęć osobistego wypowiedzenia się w referendum konsultacyjnym. Chciałoby wziąć w nim udział 51 proc. respondentów (21 proc. raczej, 30 proc. zdecydowanie). Z kolei niechęć do głosowania w zapowiadanym przez Dudę referendum wyraziło 42 proc. (22 proc. - raczej nie, 20 proc. - zdecydowanie nie). 7 proc. nie ma w sprawie udziału w referendum wyrobionego zdania.
CBOS zwrócił uwagę na rozbieżność pomiędzy aprobatą Polaków dla idei referendum dotyczącego kierunków zmian ustrojowych a stosunkowo niskim poparciem dla zmiany konstytucji.
"Być może wynika to z jednej strony z uogólnionej aprobaty dla samej idei demokracji bezpośredniej, z drugiej zaś strony - z autorytetu prezydenta, którego działalność dobrze ocenia ponad połowa dorosłych Polaków i który należy do polityków cieszących się obecnie największym zaufaniem społecznym" - podkreślono.
Jak zaznaczono, inicjatywa prezydenta "najprawdopodobniej przyczyniła się do tego, że w ciągu ostatnich trzech ostatnich miesięcy zwiększył się odsetek zwolenników zmiany ustawy zasadniczej".
Referendum konstytucyjne
W swoim przemówieniu wygłoszonym w święto Konstytucji 3 maja prezydent powiedział, że Polacy "mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian".
Pod koniec maja, w orędziu w rocznicę zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, Andrzej Duda przekazał, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 roku odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji.
Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.
REKLAMA
11 listopada 2018 roku to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.
***
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 1-8 czerwca 2017 roku na liczącej 1020 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
kk
REKLAMA