KE: zgoda na 5,4 mld euro pomocy państwa dla włoskiego banku

Komisja Europejska zgodziła się we wtorek na udzielenie pomocy publicznej pogrążonemu w kryzysie włoskiemu bankowi Monte dei Paschi di Siena w kwocie 5,4 mld euro. Według KE ma to zapewnić długoterminową rentowność banku.

2017-07-04, 17:07

KE: zgoda na 5,4 mld euro pomocy państwa dla włoskiego banku
Urzędnicy KE pozostają na stanowisku, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów. Foto: Komisja Europejska

Wtorkowa decyzja - jak informuje KE - mogła zostać podjęta dzięki porozumieniu ws. restrukturyzacji banku, zawartemu w czerwcu między komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager a włoskim ministrem gospodarki i finansów Pietro Carlo Padoanem.

KE podała, że warunki tego porozumienia zostały spełnione, m.in. Europejski Bank Centralny potwierdził, że Monte dei Paschi di Siena jest wypłacalny i spełnia wymogi kapitałowe.

- Zatwierdziliśmy włoski zastrzyk kapitałowy dla Monte dei Paschi di Siena zgodnie z zasadami UE, które pomogą mu sprostać potrzebom kapitałowym, jeśli warunki gospodarcze uległyby nieoczekiwanie pogorszeniu. Po to, aby zapewnić długoterminową rentowność Monte dei Paschi di Siena - powiedziała Vestager we wtorek dodając, że porozumienie było możliwe dzięki zgodzie na udział w ponoszeniu kosztów restrukturyzacji także przez udziałowców i mniejszych właścicieli obligacji.

Wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za stabilność finansową Valdis Dombrovskis powiedział z kolei, że "biorąc pod uwagę szczególne okoliczności, przepisy unii bankowej pozwalają na różne rozwiązania wtedy, gdy banki potrzebują świeżego kapitału".

- W każdym przypadku znalezione rozwiązania powinny chronić stabilność finansową w Europie i ograniczyć obciążenia podatników. W przypadku Monte dei Paschi di Siena zostały wypełnione warunki dotyczące rekapitalizacji zabezpieczającej. Udziałowcy i mniejsi właściciele obligacji muszą także partycypować w kosztach - powiedział.

Monte dei Paschi di Siena jest czwartym co do wielkości włoskim bankiem

Monte dei Paschi di Siena jest czwartym co do wielkości włoskim bankiem, który pod koniec 2016 roku miał 7,1 proc. udziałów we włoskim rynku bankowym. 23 grudnia 2016 r. złożył wniosek o wsparcie płynności. Komisja tymczasowo zatwierdziła pomoc (gwarancje państwowe na obligacje wyemitowane przez bank), uzależniając ją jednak od m.in. przedstawienia planu restrukturyzacji.

Monte dei Paschi di Siena to najdłużej nieprzerwanie funkcjonujący bank na świecie, założony w 1472 r. przez zarząd miasta-państwa Siena.

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej