Rząd przyjął uchwałę dot. Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020

Dostosowanie Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020 do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - to cel uchwały przyjętej w środę przez rząd. Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument określający strategię inwestowania funduszy europejskich m.in. w ramach polityki spójności.

2017-07-05, 21:01

Rząd przyjął uchwałę dot. Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay.com

Przyjęcie przez rząd uchwały w sprawie projektu zmiany Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020 umożliwi rozpoczęcie jej negocjacji z Komisją Europejską. Projekt uchwały przedłożył minister rozwoju i finansów.

- W uchwale uregulowano kwestie związane z dostosowaniem Umowy Partnerstwa na lata 2014-2020 do celów średniookresowej strategii rozwoju kraju, tj. +Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)+, zaakceptowanej przez Radę Ministrów 14 lutego 2017 r. - głosi komunikat CIR.

Celem zmian jest zwiększenie efektywności działań i inwestycji współfinansowanych z funduszy europejskich przez ich większą koncentrację na celach rozwojowych wskazanych w SOR. - Chodzi także o dostosowanie UP do zmieniających się warunków zewnętrznych oraz przyszłych trendów rozwojowych, a także większe zorientowanie na rezultaty realizowanych przedsięwzięć - czytamy.

Co zmienia projekt?

Jak wskazano, główne zmiany obejmują m.in. zwiększenie puli środków przeznaczonych na instrumenty zwrotne oraz koncentrację wsparcia na branżach czy obszarach w największym stopniu przyczyniających się do realizacji celów rozwojowych określonych w SOR. Chodzi też o budowę systemu wsparcia dla wysokiej jakości projektów, a także większe wsparcie procesów gospodarki cyfrowej i elektromobilności.

Przewidziano również opracowanie i wdrożenie na poziomie krajowym koncepcji polityki migracyjnej, odpowiadającej potrzebom rynku pracy w Polsce. Założono określenie niezbędnych preferencji w kształceniu zawodowym dla branż strategicznych (wskazanych w SOR) oraz powiązanie ich z krajowymi i regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami. Założono też preferencje dla tzw. Przemysłu 4.0.

- Wprowadzone rozwiązania pozwolą na bardziej efektywne wydatkowanie środków z programów operacyjnych na lata 2014-2020 współfinansowanych z polityki spójności. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia - podsumowano w komunikacie CIR.

Dla Polski polityka spójności jest bardzo ważna. Nasz kraj otrzymuje bowiem największe środki z tego ogromnego działu budżetu UE. Na lata 2014-2020 mamy do wydania ponad 80 mld euro, z czego zostaną sfinansowane drogi, szkoły, transport publiczny, modernizacja kolei i wiele innych inwestycji podnoszących standard życia w naszym kraju.

PAP, abo

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej