Podsumowanie Dnia: Nowe fakty ws. reprywatyzacji w stolicy
Kolejna odsłona tzw. dzikiej reprywatyzacji w Warszawie, a także wizyta Donalda Trumpa w Polsce. To główne tematy, które poruszyliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowaniu Dnia.
2017-07-05, 22:03
Posłuchaj
Stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Szef stowarzyszenia Jan Śpiewak chce, by śledczy zbadali sprawę reprywatyzacji trzech działek przy ulicy Twardej, gdzie mieściło się jedno z lepszych gimnazjów w mieście.
Śpiewak zaznaczył, że wszystkie zawiadomienia dotyczą byłego burmistrza dzielnicy Śródmieście Wojciecha Bartelskiego, który jego zdaniem pomagał w przejęciu miejskich nieruchomości przez jednego z handlarzy roszczeń. Według przewodniczącego stowarzyszenia burmistrz mógł działać w zmowie z biznesmenem i tworzyć z nim oraz z prawnikami zajmującymi się reprywatyzacją układ przestępczy.
W Podsumowaniu Dnia komentarz Michała Kujawskiego (Wolne Miasto Warszawa).
Prezydent Trump w Polsce
Bezpieczeństwo oraz energetyka będą głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Do spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa dojdzie w czwartek. O energetyce Donald Trump ma rozmawiać także z prezydentami innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ramach szczytu Trójmorza.
REKLAMA
Wizyta Donalda Trumpa w Polskim Radiu 24 - czytaj więcej
Polskie władze nie ukrywają, że chciałyby od Donalda Trumpa uzyskać zielone światło na sprzedaż do Polski amerykańskiego gazu. Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski podkreśla, że pierwsza partia gazu LNG wpłynęła niedawno do Polski, a teraz toczą się rozmowy w sprawie ewentualnych następnych dostaw.
Powiązany Artykuł
Polska liczy też na korzystny dla siebie rozwój rozmów prezydenta Trumpa z przywódcami wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej na szczycie Trójmorza. Polscy dyplomaci twierdzą, że to właśnie Warszawa poprzez kontrakty z USA mogłaby dostarczać część surowców do innych krajów regionu i tym samym stać się energetycznym hubem.
Więcej w rozmowie z Aleksandrą Rybińską z „Nowej Konfederacji”.
REKLAMA
W części informacyjnej magazynu m.in. o sejmowej debacie dot. odwołania ministra Błaszczaka. W głosowaniu Sejm opowiedział się za pozostaniem szefa MSWiA na stanowisku. W Podsumowaniu Dnia również przegląd portali internetowych Marcina Królika.
Program prowadziły Maria Furdyna i Ewa Worobiec.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
_____________________
REKLAMA
Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 5.07.17
Godzina emisji: 21.00
REKLAMA