Upały, a po nich burze. Meteorolodzy ostrzegają

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w dużej części kraju. Portal PolskieRadio.pl radzi, o czym pamiętać, by być bezpiecznym w czasie nawałnic.

2017-07-10, 14:12

Upały, a po nich burze. Meteorolodzy ostrzegają
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Ostrzeżenia meteorologiczne wydano dla ośmiu województw: dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Mają one rangę drugiego stopnia w trzystopniowej skali. Oznacza to, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". Ostrzeżenia o tak wysokim stopniu obowiązują maksymalnie do godz. 1.00, 11 lipca br. Burzom towarzyszyć mają porywy wiatru osiągające 110 km/h.

Temperatury w Polsce w czasie najbliższych 2 dni sięgać będą 30 st. C, w czasie burz mogą wystąpić porywy wiatru do 80 km/h. O ostrożność proszą także lekarze.

REKLAMA

Zdrowie

- Wychodząc na powietrze podczas wyjątkowo gorącego dnia, należy pamiętać o piciu oraz kremie z filtrem dla osób mających wrażliwą skórę. Niezbędne jest również nakrycie głowy - przypomina lekarz Alina Małmyszko-Czapkowicz. - Chrońmy naszą głowę, szczególnie mózg, czyli nasz komputer pokładowy. Okryjmy głowę przewiewnym nakryciem. Długie nasłonecznienie może grozić udarem słonecznym - przestrzega lekarz.

Jak przetrwać upały?

Służby proszą, aby szczególną uwagę w czasie upałów i burz zwracać na dzieci i osoby starsze. Należy pamiętać o dobrym nawodnieniu organizmu - w ciągu doby zdrowo jest pić 2 litry płynów, a przy wzroście temperatur, odpowiednio więcej.

Bezpieczeństwo

Burz na terenie niemal całego kraju spodziewać się można w poniedziałek i wtorek. Podczas burz należy unikać przebywania pod drzewami, a także na otwartej przestrzeni i w pobliżu przedmiotów wykonanych z metalu. W czasie burzy najbezpieczniej schronić się wewnątrz budynków. Burzom towarzyszy również silny wiatr dlatego należy usunięć z balkonów i parapetów przedmiotów, które porwane przez wiatr mogłyby stanowić zagrożenie.

REKLAMA

Jak powstaje burza?

Z każdym kolejnym dniem nieznacznie będzie się ochładzać. IMGW podkreśla, że w ciągu najbliższych siedmiu dni nie widać stabilizacji pogody z upalnym latem. Napływają do nas wilgotne masy powietrza z zachodu.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej